Australijscy górnicy chcą pozwać Polskę o 12 miliardów zł
Australijska spółka chciała wydobywać węgiel w Polsce, w dwóch lokalizacjach. Teraz – jak donosi „PB” – zebrała pieniądze na arbitraż. „Spółka uzyskała właśnie około 20 mln dolarów, czyli 80 mln zł, które mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie postępowania. Dzięki nim zamierza udowodnić, że polski rząd wywłaszczył ją z możliwości prowadzenia inwestycji” – jak pisze periodyk.
Po pojawieniu się tej informacji akcje Prairie Mining, które spadały, wzrosły o 31 proc. Wycena jest mimo to niższa o 56 proc. od debiutu i 80 proc. od maksymalnej ceny.
Australijczycy zjawili się w Polsce w 2012 roku. Mieli zbudować kopalnię Jan Karski, niedaleko Bogdanki. Potem weszli w konflikt z resortem środowiska. Zarzucili mu, że nie wydał decyzji użytkowania górniczego, ministerstwo broniło się, że Australijczycy nie spełniali stosownych warunków. Tymczasem o koncesję postanowiła ubiegać się Bogdanka, a Praire Mining straciła wyłączność.
Potem Prairie za 2 mln euro odkupiło złoże Dębieńsko na Górnym Śląsku, od Czechów z firmy NWR. Ale zainteresowała się nim po czasie także Jastrzębska Spółka Węglowa, podobnie jak Bogdanka, spółka Skarbu Państwa. Po raz kolejny doszło do konfliktu, w którym Australijczycy zarzucają, że państwo wspiera swoje spółki ich kosztem.
Według „PB” roszczenie Prairie Mining będzie opiewało na 2,5-3,5 miliarda dolarów (10-12 mld zł). „Jeżeli rzeczywiście tak będzie, to sprawa uplasuje się w gronie największych postępowań dotyczących Polski w ostatnich latach. Najświeższa sprawa, czyli niedawna wygrana PGNiG z Gazpromem, opiewa na 1,5 mld dolarów. Koszt ugody z 2009 r., dotyczącej sporu wokół PZU i Eureko, sięgnął 8,5 mld zł” – przypomina dziennik.