Zmiany w kodeksie drogowym. Podróż bez prawa jazdy (przy sobie) coraz bliżej
Rządową ustawę o nowelizacji kodeksu drogowego, uchwaloną wcześniej przez Sejm, przyjął Senat na posiedzeniu 13 sierpnia. Tym samym prowadzenie auta bez prawa jazdy przy sobie (tak jak dziś jest z dowodem rejestracyjnym), staje się bliższe. Teraz do poprawek Senatu musi ustosunkować się Sejm, a nowelizację ustawy podpisać prezydent.
We czwartek do ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy) Senat wprowadził 6 zmian. Izba wyższa doprecyzowała poprawkami m.in. definicję salonu samochodowego i kierującego pojazdem.
Celem jednej z poprawek jest zrekompensowanie dochodów powiatów utraconych w związku z wejściem w życie ustawy. Utworzona ma być dotacja celowa, która będzie pochodziła z funduszu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Przypomnijmy, że nowela kodeksu drogowego przewiduje zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli.
Nowelizacja umożliwia też rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela, zachowanie numeru rejestracyjnego przy przerejestrowywaniu pojazdu przez nowego właściciela, a także rejestrację online nowych pojazdów kupionych w salonach, dokonywaną przez sprzedawców w imieniu kupujących.
Nowela znosi też obowiązek wydawania karty pojazdu.