Zakaz lotów z Polski. Czy wolno podróżować do i z Izraela?
Wg MSZ „utrzymanie wykazu w takim (jak w wakacje – przyp. red.) kształcie (zakaz lotów do 43 państw świata – przyp. red.) uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczpospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju”.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypomina też, że decydując się na wyjazd ryzykuje się trudności w powrocie do kraju, ograniczenia w ruchu lotniczym, obowiązek poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenie dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Zakaz wjazdu do Izraela
Od dnia 18 marca 2020 roku obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela oraz terytoria podlegające Palestyńskiej Władzy Narodowej. Zakaz nie obejmuje osób mających prawo pobytu w Izraelu. Osoby te mogą przekroczyć granicę pod warunkiem uzyskania wstępnej zgody właściwego izraelskiego urzędu konsularnego i są obowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne na całe terytorium Izraela, w związku z wprowadzaniem na miejscu kolejnych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Należą do nich m.in.: obowiązek poddania się kwarantannie domowej, zamknięcie lądowych przejść granicznych, a także ograniczanie przez linie lotnicze siatki połączeń realizowanych do/z izraelskich portów lotniczych.
Jednocześnie, korzystając z okazji, MSZ zaleca:
-
unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi;
-
noszenie maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie publicznym i taksówkach (to obowiązkowe);
-
szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk;
-
stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych w krajach docelowych.