Mierzeja Wiślana może być przekopana. Ale jest ryzyko, że zagrozi to przyrodzie i zwierzętom

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po rozpatrzeniu wielu odwołań (m.in. województwa pomorskiego, stowarzyszenia „Ogólnopolskie Towarzystwa Ochrony Ptaków”, stowarzyszenia „Towarzystwo Ochrony Przyrody”, stowarzyszenia ekologicznego „Eko-Unia”) utrzymał pozytywną decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie dla przekopu Mierzei Wiślanej.
Jednocześnie zmodyfikował brzmienie szeregu warunków realizacji inwestycji. Te zmodyfikowane przepisy dotyczą:
-
warunków dotyczących organizacji zaplecza budowy,
-
warunków minimalizujących oddziaływanie akustyczne inwestycji,
-
warunków minimalizujących oddziaływanie inwestycji na wody powierzchniowe i podziemne, w tym jednolite części wód,
-
warunków minimalizujących oddziaływanie inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym ryby, płazy i ptaki oraz ich siedliska,
-
warunków minimalizujących oddziaływanie inwestycji na obszary Natura 2000 Zalew Wiślany oraz Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana.
Co ta decyzja oznacza?
Ostateczna decyzja środowiskowa nakłada na inwestora obowiązek podjęcia szeregu działań mających na celu zapobieganie i ograniczanie potencjalnego negatywnego wpływu inwestycji na środowisko.
Warunki te określone zostały w decyzji i zostały sformułowane w odniesieniu do wszystkich jej części składowych (budowy kanału żeglugowego wraz z portem osłonowym oraz układem drogowo-mostowym, a także toru wodnego na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg). Dotyczą zminimalizowania wpływu przedsięwzięcia m.in. na przyrodę – ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych w granicach oddziaływania przedsięwzięcia.
Wszystkie przedsięwzięcia związane z przekopem Mierzi Wiślanej dzielą się – wg GDOŚ – na mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nałożone zostały warunki mające na celu zapobieżenie i ograniczenie znaczącego potencjalnego oddziaływania tych przedsięwzięć na środowisko.
GDOŚ zastrzega, że „przeprowadzona przez organ odwoławczy szczegółowa i dogłębna ocena oddziaływania na środowisko, w tym chronione w ramach obszarów Natura 2000 populacje występujących na omawianym terenie gatunków roślin i zwierząt, a także siedliska przyrodnicze wykazała, że mimo niewątpliwego oddziaływania na środowisko omawianego przedsięwzięcia, przy zastosowaniu nałożonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach działań minimalizujących, nie dojdzie do istotnego negatywnego oddziaływania zamierzenia na środowisko. Nie stwierdzono także możliwości znaczącego negatywnego wpływu inwestycji na obszary Natura 2000 Zalew Wiślany oraz Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana”.