Poczta Polska zredukuje zatrudnienie. Zachęci pracowników do odejścia
Program dobrowolnych odejść zostanie uruchomiony niebawem w Poczcie Polskiej. Ma być on skierowany do pracowników administracji i osób, które mają dodatkowe źródło dochodów. Chodzi głównie o pracowników, którzy pobierają już świadczenia emerytalne – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Nie wiadomo jeszcze, na jakich warunkach zostaną przeprowadzone zwolnienia i jaka jest planowana skala redukcji etatów. Co ciekawe, informacje o planowanych zwolnieniach zbiegają się z informacjami o zmniejszeniu etatów w administracji publicznej, a także instytucjach takich jak NFZ, ZUS, czy KRUS.
Wypłaty największym kosztem
W danych wykazanych za 2019 rok wypłaty dla pracowników zajmowały najwyższą pozycję na liście kosztów Poczty Polskiej. Były o 4,6 proc. wyższe niż w 2018 roku i wyniosły 4,7 mld zł. Jednak to nie grupa, której zaproponowane zostaną zwolnienia stanowi najliczniejszą grupę pracowników. Aż 25 tys. etatów z 78 tys. stanowią listonosze, których program ma nie obejmować.
W uzasadnieniu planowanego programu Poczta Polska napisała, że „dotkliwie odczuwa skutki trwającej od kilku miesięcy epidemii koronawirusa”. Zaznaczono także, że środki, które firma otrzymała w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej 4.0, nie zrekompensowały w całości poniesionych strat.