MAP: Państwo chce „znacząco zwiększyć” kontrolę nad Orlenem
– MAP bardzo ściśle kontroluje proces połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos. Nasza pozytywna decyzja dla tej transakcji będzie uzależniona od trzech elementów: kiedy będą znane ostateczne warunki, dokonamy oceny czy jest ona korzystna z punktu widzenia Skarbu Państwa i łączących się podmiotów - jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski będzie oznaczało brak zgody na połączenie - i wreszcie, w toku transakcji będziemy chcieli doprowadzić do znacznego zwiększenia udziału Skarbu Państwa w połączonej grupie – powiedział Gryglas w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Fuzja Orlenu z Lotosem
Obecnie udział Skarbu Państwa w PKN Orlen wynosi 27,52 proc., a w Grupie Lotos 53,19 proc.
– Wbrew obawom części posłów, ta transakcja to szansa na przetrwanie dla Lotosu, bo takie firmy, zarządzające jedną rafinerią, nie udźwigną trudności związanych z koronawirusem oraz szerzej z Europejskim Zielonym Ładem – dodał członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Janusz Szewczak.
Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19% głosów na walnym zgromadzeniu. W listopadzie 2018 r. PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację, a jego ostateczną wersję - na początku lipca 2019 r. Dodatkowo, pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen, a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki. 14 lipca 2020 r. PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos.