Hotele mogą przyjmować wyłącznie gości w podróży służbowej. Co z pensjonatami, kwaterami i schroniskami?
Jak powiedział PAP sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński, obok hoteli również pensjonaty, schroniska i kwatery prywatne są otwarte dla gości w podróży służbowej.
Do hotelu tylko w podróży służbowej
Przypomniał, cytując rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 6.11.2020, które określa, że do 29 listopada br. jest dopuszczalne prowadzenie usług hotelarskich z wyłączaniem określonych w rozporządzeniu przypadkach, tj. w zakresie działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych oraz dla gości, którzy przebywają w podróży służbowej, są zawodnikami korzystającymi z usług hotelarskich w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego, wykonują zawód medyczny lub są pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.
Jak wyjaśnił Mączyński, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, do której odsyła rozporządzenie, ograniczenie działalności dotyczy wszystkich usług hotelarskich tj. krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.
– Ograniczenie to dotyczy zatem m.in. hoteli, moteli, pensjonatów, schronisk, etc. – wymienił.
Podróż służbowa. Potwierdzenie i zaświadczenie od pracodawcy
Mączyński podkreślił, że potwierdzeniem wyżej wymienionego pobytu jest pisemne oświadczenie gościa, albo zaświadczenie od pracodawcy lub odpowiednio od polskiego związku sportowego, albo podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
W rozporządzeniu napisano, że do 29 listopada 2020 r. hotele w całej Polsce są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów. Goście oraz obsługa hotelowa muszą zakrywać usta i nos. Maseczki można zdjąć tylko podczas posiłku w restauracji hotelowej dostępnej tylko dla gości hotelowych.
W hotelach nie mogą działać kluby i dyskoteki oraz miejsca udostępnione do tańczenia.
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od 2003 roku reprezentuje środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum Unii Europejskiej. Jest największą organizacją samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej - czytamy na stronie Izby. (PAP)
Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt