Autostrada 5G w Polsce
„Stajemy się liderem technologii 5G i chcemy być nim w przyszłości” – mówił Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora Plus w maju tego roku gdy sieć uruchamiała pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz. W maju rozpoczęło pracę 100 nadajników w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Dziś, Plus podnosi stawkę, ogłaszając że w 2021 roku obejmie zasięgiem sieci 5G wszystkie obecne i byłe miasta wojewódzkie w Polsce oraz miejscowości leżące w ich pobliżu. Łącznie to ponad 150 miejscowości i 11 milionów Polaków. 5G Plusa to większa pojemność i wydajność sieci, a także rekordowa szybkość transmisji danych, do 600 Mb/s. Wkrótce, to także zasięg, którego nie oferuje nikt inny.
Cyfrowa rewolucja
Pierwsze efekty rozbudowy sieci, mają być widoczne jeszcze w tym roku. Dzięki uruchomieniu ponad 700 stacji, w zasięgu sieci 5G Plusa, znajdzie się 5 milionów ludzi. Poza mieszkańcami Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia będą to m.in. mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego. Rok 2021 ma przynieść już ponad 1700 stacji i zasięg 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich, a także szeregu miejscowości, których lista będzie aktualizowana na bieżąco. Skąd decyzja o tak szerokiej rozbudowie sieci?
5G to szybszy przesył danych, niższe opóźnienia w połączeniach sieciowych i możliwość obsłużenia znacznie większej liczby urządzeń. Jak przekonują eksperci, to rewolucja która zmieni świat i której uniknąć się nie da. Jest efektem rosnącego zapotrzebowania na ultraszybki internet, związanego z coraz większą ilością przesyłanych danych. To wyścig, w którym uczestniczą najlepsi, a Plus lubi być pierwszy. 10 lat temu, jako pierwszy operator w Polsce rozpoczął testy, a niedługo później udostępnił swoim klientom możliwość korzystania z sieci LTE. To dzięki niemu, zaraz po m.in. Szwecji i Norwegii, Polska korzystała z nowej technologii jako jeden z pierwszych krajów w Europie. W 2010 roku Plus wyprzedził konkurencję. Dziś nie oddaje palmy pierwszeństwa, co podkreślają przedstawiciele firmy.
– Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G – deklaruje Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.
Z pozycji lidera
5G w Plusie jest rozwijane na nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Jak zapewniają przedstawiciele sieci Plus, to prawdziwa „autostrada mobilnego internetu”. Już dziś, sieć 5G Plusa notuje najlepsze wyniki szybkości transferu danych. Co daje przewagę nad konkurencją? Pozostali operatorzy do obsługi 5G korzystają z pasma 2100 MHz, które obsługuje także 4G, w tym m.in. standardy LTE. Plus, jako jedyny operator na polskim rynku, przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. TDD (Time Division Duplexing) to najnowsza technologia, pozwalająca na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. Jak działa? – Jeśli sieć operatora porównamy do autostrady, po której przemieszcza się ruch, to samo działanie innowacyjnej technologii TDD wykorzystywanej w Plusie można porównać do sposobu zarządzania tym ruchem: na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy jadą w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek, to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić. Tak działa obecnie stosowana w innych sieciach technologia FDD – tłumaczą przedstawiciele Plusa.
Nowe częstotliwości i urządzenia
– Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp – mówi Jacek Felczykowski. W przyszłości, poza pasmem 2600 MH/z, wykorzystywane mają być także częstotliwości pasma 3400-3800 MHz, co oznacza „jeszcze wyższą przepustowość sieci i 5G dla coraz większej liczby klientów w coraz większej liczbie lokalizacji”. Możliwość łączenia pasm ma pozwolić zachować firmie przewagę na kolejnych etapach budowy 5G w Polsce.
Plus rozbudowuje także portfolio urządzeń z obsługą 5G. Nowością jest dostępna tu na wyłączność Motorola moto g 5G, czy smartfony innych znanych marek: XIAOMI Mi 10T Pro 5G wyposażony w rozbudowane oprogramowanie fotograficzne, LG WING 5G z obracanym ekranem, czy OPPO Reno4 5G, wyposażony w podwójny aparat z trybem Night Selfie. Już dziś firma oferuje około 20 smartfonów i routerów w różnych przedziałach cenowych. 5G staje się dostępna dla coraz szerszego grona odbiorców, zwiększając tym samym możliwości jej zastosowań.