Ważne zmiany na kolei. Od 15 maja pociągiem pojedzie więcej pasażerów
Podróżowanie pociągami w ostatnich miesiącach było nietypowym doświadczeniem. Posiadacze rezerwacji mogli cieszyć się, że nikt obcy się do nich nie dosiądzie, bo system uniemożliwiał sprzedaż biletów na sąsiadujące miejsca, więc było im wygodniej. Z kolei ci, którym z powodu ograniczenia liczby pasażerów nie udało się kupić biletu, przeklinali obostrzenia i szukali wolnego miejsca w pociągach o innych godzinach.
Od listopada zeszłego roku w pociągach obowiązywał limit 50 procent zajętych miejsc, co oznaczało, że przewoźnicy mogli sprzedawać jedynie połowę dostępnych biletów. To się zmieni w sobotę 15 maja. Od tego dnia będzie można sprzedać tyle biletów, ile jest miejsc w składzie.
Rezerwacja miejsc będzie w dalszym ciągu obowiązkowa. Jeśli na stacji, na której pasażer zaczyna podróż, działa kasa, pasażerowi nie wolno wejść do pociągu bez biletu z zamiarem kupienia go u konduktora. Nie zmieniają się również zasady bezpieczeństwa. W pociągach nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa.
Możliwe odwołanie rezerwacji
Pasażerowie, którzy nie chcą siedzieć obok obcych osób, mogą zwrócić bilet bez potrącania odstępnego. Dotyczy to osób, które zakupiły bilety w przedsprzedaży najpóźniej 11 maja włącznie, na przejazd w dniu 15 maja lub później. W przypadku zwrotu biletów w zakupionych w serwisach internetowych lub aplikacjach, przy zwrocie zostanie jednak automatycznie potrącone odstępne. O jego zwrot można wystąpić w drodze reklamacji.
Osoby podróżujące wspólnie, którym system przydzielił co drugie miejsce, a które chciałby podróżować obok siebie powinny zgłosić się do kasy, gdzie kasjer wymieni bilety albo bezpłatnie przydzieli nowe miejsca, oczywiście w miarę dostępności.
Mogą też w serwisach internetowych i aplikacjach zakupić nowe bilety, następnie wykonać rezygnację z pierwotnie zakupionych biletów i złożyć wniosek o zwrot odstępnego oraz ewentualnej różnicy w cenie.