Problemy z „duńską” częścią Baltic Pipe. Energinet o wzroście kosztów i opóźnieniach
„Uchylenie pozwolenia środowiskowego dla Baltic Pipe oznacza, że budowa części projektu postępuje, podczas gdy inne części czekają na nowe pozwolenie. Koszt gazociągu łączącego Norwegię, Danię i Polskę wzrośnie, ponieważ budowa w niektórych częściach będzie musiała zostać przesunięta na 2022 rok” – czytamy w najnowszym komunikacie duńskiego operatora systemowego Energinet, który odpowiada za „duńską” część gazociągu Baltic Pipe.
Na początku czerwca duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła wydaną wcześniej przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska decyzję środowiskową dotyczącą budowy Baltic Pipe na lądzie w Danii i odesłała ją z powrotem w celu rewizji. W efekcie czasowo wstrzymane zostały działań budowlane, do czasu przywrócenia decyzji środowiskowej Budowa gazociągu jest ograniczona do niektórych obszarów 210-km linii lądowej przebiegającej przez Danię.
Budowa Baltic Pipe. Energinet o wzroście kosztów
„Opóźni to realizację projektu i zwiększy jego koszty szacowane na 80 mln euro. Kwota ta jest szacunkowa, oparta na obecnym stanie wiedzy, ponieważ nadal istnieje kilka kwestii dotyczących umów, harmonogramów itp. wymagających wyjaśnienia. W związku z tym, szacunki finansowe są nadal obarczone znaczną niepewnością” – wskazuje Energinet.
„Budowa w zachodniej części Fionii oraz w południowo-wschodniej części Jutlandii pomiędzy cieśniną Mały Bełt a Egtved została wstrzymana. Spodziewamy się, że będziemy mogli wznowić prace nad tymi dwoma częściami wiosną przyszłego roku – to bardzo kosztowne opóźnienie w przypadku projektu tej wielkości” – skomentował dyrektor ds. stosunków międzynarodowych w Energinet Torben Brabo, cytowany w komunikacie.
Baltic Pipe – kiedy rurociągiem popłynie gaz?
Realizowany przez Gaz-System i Energinet gazociąg podmorski łączący Danię z Polską jest jednym z kluczowych elementów projektu Baltic Pipe. Połączy się on z systemem przesyłowym w naszym kraju w Pogorzelicy (gmina Rewal). Prace budowlane związane z układaniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, zgodnie z przyjętym harmonogramem, już trwają. Długość podmorskiego odcinka wyniesie ok. 274 km. Terminem zakończenia inwestycji jest 1 października 2022 r.
Projekt Baltic Pipe został uznany za kluczowy dla połączenia europejskiego systemu energetycznego i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 266,8 mln euro w ramach instrumentu PCI (ang. Project of Common Interest).