Od jutra obowiązek korzystania z systemu e-TOLL. Rzecznik MŚP apeluje do władz
30 września wygasa możliwość korzystania przez kierowców autobusów i samochodów ciężarowych z dotychczasowego systemu viaTOLL. Całkowicie zstąpi go nowy system e-TOLL. Obecnie z obu systemów można korzystać jednocześnie.
Przypomnijmy, że do posługiwania się systemem są zobowiązani wszyscy użytkownicy pojazdów samochodowych lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów. System opiera się na pozycjonowaniu satelitarnym.
Wczoraj pisaliśmy o liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego, w który członkowie Forum Transportu Drogowego poprosili o przedłużenie okresu przejściowego. Wydali miażdżącą ocenę systemu e-ToLL. Transportowcy są zdania, że „system nie jest gotowy do pełnego wdrożenia i przejęcia systemu opłat drogowych od viaTOLL”. Organizacja przewoźników wysuwa dwa podstawowe zarzuty. Jednym z nich jest niewystarczająca liczba urządzeń pokładowych, za pomocą których będzie można uiszczać opłatę za przejazd – zwyczajnie brakuje ich na rynku. Drugą kwestią jest niedopracowana, ich zdaniem, aplikacja w telefonie, która jest głównym narzędziem narzędzia naliczania opłat.
Ministerstwo Finansów, które koordynuje, wraz z Krajową Administracją Skarbową, wdrażanie systemu, nie ma dla branży dobrych wiadomości. Urzędnicy na czele z ministrem finansów mówią, że branża miała dość czasu, by zaplanować przejście na system e-TOLL i zadbać o prawidłowe wdrożenie systemu w swoich samochodach.
Rzecznik MŚP przyłącza się do apelu branży transportowej
Transportowcy znaleźli sojusznika w osobie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. dam Abramowicz w skierowanym do Sekretarza Stanu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej piśmie zwrócił się z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego w zakresie równoczesnego działania systemu viaTOLL oraz e-TOLL. Zdaniem Rzecznika MŚP przedłużenie terminu rejestracji w systemie e-TOLL pozwoli nie tylko na płynną migrację danych wielu użytkowników z dotychczasowego systemu viaTOLL, ale także zapewni służbom informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej więcej czasu na dostosowanie systemu e-TOLL do potrzeb przewoźników.
– Proponuję, aby dotychczasowy okres przejściowy został przedłużony lub apeluję o odstąpienie od karania, w początkowym okresie docelowego działania systemu e-TOLL, tj. od 1 października br., przewoźników, którzy nie zdążyli zarejestrować się w nowym systemie płatności opłat drogowych lub z powodów technicznych nie mogli z niego skorzystać – pisze w piśmie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Wydaje się, że na podobne apele jest już za późno. Kierowcy, którzy pomimo ustawowego obowiązku nie będą mogli w piątek wykazać, że zainstalowali w swoich samochodach system, muszą liczyć się z karami finansowymi, które wyniosą 1500 zł.