Ukraina dostanie sześć Antonovów. Ukraińcy podtrzymują nagrodę miliona dolarów za zestrzelenie samolotu rosyjskiego
Przekazanie samolotów MiG-29 do bazy w Niemczech jest kwestią otwartą, a w międzyczasie ukraińskie siły otrzymały sześć samolotów An-158, czyli dwusilnikowe Antonovy – donosi ukraińska agencja informacyjna Unian.
– Jedna z zagranicznych firm właśnie oficjalnie wystąpiła do Koncernu o dostarczenie dla naszego lotnictwa 6 samolotów An-158, które wprawdzie nie są bojowe, ale mogą i będą po konserwacji i naprawach wykonywać specjalne loty, aby dostarczyć wszystko, czego potrzebujemy w czasie wojny – powiedział cytowany w oświadczeniu prezes państwowego koncernu Ukroboronprom, który zrzesza przedsiębiorstwa z różnych sektorów przemysłu obronnego Ukrainy.
Ukraina będzie płacić za zestrzelone, ale sprawne, samoloty
Wcześnie koncern ogłosił, że jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych oraz pół miliona dolarów za każdy przechwycony rosyjski śmigłowiec w stanie pozwalającym na jego dalsze używanie.
Z kolei ukraiński deputowany Dawyd Arachamia obiecał rosyjskim pilotom, że „jeśli wezmą udział w tym programie” i dobrowolnie oddadzą samoloty, będą mogli ubiegać się o obywatelstwo ukraińskie.
Wojna na Ukrainie. Zamieszanie z MiG-ami
Od kilku dni trwa zamieszanie wokół tematu przekazania przez Polskę myśliwców MiG-29 dla ukraińskiej armii, o co apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Z ust m.in. ważnych urzędników z Unii Europejskiej czy USA padają informacje, że ukraińskie siły powietrzne mogą zostać wzmocnione m.in. przez polskie samoloty. W zamian Polska miałaby otrzymać samoloty od Amerykanów.
„Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" – czytamy w komunikacie MSZ.
Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał także Pentagon. „Perspektywa, w której samoloty w dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych startują z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatują w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO” - napisano.
„Nie jest dla nas jasne, aby istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie. Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO, ale nie sądzimy, aby propozycja Polski była możliwa do realizacji” - dodał w oświadczeniu rzecznik Pentagonu.