Majówka 2022. Gdzie pojadą Polacy i ile wydadzą na pobyt?
Jak wynika z danych portalu Nocowanie.pl cztery z pięciu najpopularniejszych kier miast na majówkę, to miejscowości górskie. Chociaż w tym roku weekend majowy można rozciągnąć do 4 dni, blisko połowa turystów jest zainteresowana wyjazdem trzydniowym.
Najbliższa majówka będzie pierwszą od dwóch lat bez obostrzeń i limitów związanych z pandemią COVID-19. Jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl, zainteresowanie turystów wyjazdami w tym okresie jest o 11 proc. większe niż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia.
Liczba zapytań o noclegi w czasie majówki wynosi niemal 116 tys. Na podstawie opłaconych zaliczek można szacować, że średni koszt wyjazdu na weekend majowy wyniesie w tym roku 871 zł.
Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów będzie województwo dolnośląskie, którego dotyczy 25 proc. wszystkich zapytań. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie z nieco ponad 20 proc. Zapytań, a dalej województwo pomorskie z 15 proc. zapytań.
Góry najpopularniejsze
Z kolei patrząc na miasta, w których turyści najczęściej szukają noclegów, największym zainteresowaniem cieszą miejscowości górskie. Na pierwszym miejscu znalazło się Zakopane (7 proc. zapytań), na drugim Karpacz (6 proc.), na trzecim Szklarska Poręba (4 proc.) a na czwartym Kudowa-Zdrój (3 proc.). Dopiero na piątym miejscu pojawia się pierwsze miasto pomorskie, czyli Gdańsk, którego dotyczy niecałe 3 proc. zapytań.
Rośnie zainteresowanie turystów województwami centralnymi
Jako destynacja wakacyjna znacznie wzrosło zainteresowanie wyjazdami do miejscowości na terenie województwa mazowieckiego, o 205 proc. Jednak pod względem liczby zapytań o noclegi w okresie nadchodzącej majówki plasuje się ono na jedenastym miejscu, a żadne miasto z mazowieckiego nie znalazło się wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych przez turystów miejsc zakwaterowania.
Polacy chcą odpoczywać we dwoje, w kwaterach i pokojach
Niemal 35 proc. wszystkich zainteresowanych majówkowym wyjazdem szuka ofert noclegów dla dwojga dorosłych, tylko 13 proc. zapytań dotyczy dwojga dorosłych z jednym dzieckiem, a prawie tyle samo dwojga dorosłych z dwójką dzieci. Zdecydowanie największą popularnością wśród wyjeżdżających cieszą się kwatery i pokoje, których dotyczy 34 proc. wszystkich zapytań. 25 proc. zapytań dotyczy domków, a niecałe 20 proc. apartamentów. Zdecydowanie mniej niż 10 proc. zapytań dotyczy pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, willi oraz ośrodków wypoczynkowych. Niewiele osób szuka hoteli i SPA, niecałe 2 proc., a hostelami jest zainteresowany niecały 1 proc. wyjeżdżających.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.