Sejm w końcu zagłosuje nad drugą kadencją Adama Glapińskiego. Wniosek czeka od pięciu miesięcy
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaopiniuje wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Ten, bardzo głośno omawiany temat, będzie przedmiotem obrad komisji już w czwartek 12 maja.
Sejm zagłosuje nad kandydaturą Adama Glapińskiego
Głosowanie nad kandydaturą Adama Glapińskiego na drugą kadencję na czele NBP ma się odbyć 12 maja w bloku głosowań w godz. 16:00-17:30, podano w harmonogramie obrad Izby. Wokół głosowania narosło już wiele teorii. Wniosek prezydenta wpłynął do marszałek Elżbiety Witek już 11 stycznia. W kuluarach mówiło się, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości sejmowej, na przegłosowanie wniosku prezydenta. Sprawa miała być głosowana już wielokrotnie, ale za każdym razem spadała z porządku obrad. Wygląda na to, że leżący w lasce marszałkowskiej wniosek, doczeka się głosowania po niemal równo pięciu miesiącach od wpłynięcia.
„Działając na podstawie art. 227 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. wnioskuję o powołanie Pana prof. Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego” – napisał w lakonicznym wniosku prezydent Andrzej Duda.
Druga kadencja Adama Glapińskiego
Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta na 6-letnią kadencję. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje. Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa NBP 10 czerwca 2016 r., urząd objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm.