Współpraca z Koreańczykami. Premier zabrał głos
„Energia atomowa jest bezpieczna, czysta i ekologiczna oraz stanowi uzupełnienie dla zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii, w których rozwój inwestują spółki skarbu państwa” - napisał Morawiecki.
„Jest to jednocześnie inwestycja dająca tysiące miejsc pracy w sektorach wysokich technologii, zapewniająca transfer wiedzy i stabilny strumień dochodów, zarówno dla budżetu centralnego, jak i samorządów, na których terenie ulokowana będzie inwestycja. To także impuls rozwojowy dla szeregu polskich firm, dostawców i kooperantów” - dodał.
Komercyjny projekt elektrowni jądrowej
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przebywa dziś z wizytą w Korei Południowej. Wraz z nim w spotkaniach z przedstawicielami rządu Korei Południowej biorą udział m.in. szef Polskiej Grupy Energetycznej oraz Zygmunt Solorz, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK.
Wizyta zaowocowała podpisaniem listu intencyjnego na budowę komercyjnego projektu w Pątnowie, czyli w lokalizacji, gdzie obecnie znajduje się jedna z największych elektrowni węglowych w Polsce. Staną tam reaktory APR1400 od KHNP. Jak poinformowano, ZE PAK zdecydował się na wybór tego partnera ze względu na sprawdzoną, funkcjonującą od ponad 40 lat i efektywną technologię, którą oferują Koreańczycy.
Druga elektrownia
Obszar w Pątnowie jest określony w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r”. oraz w „Programie polskiej energetyki jądrowej" przyjętymi przez Radę Ministrów RP odpowiednio 2 lutego 2021 r. i 2 października 2020 r., jako jedna z czterech możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.
„Jestem po spotkaniu z Panem Lee Chang-yang, ministrem handlu, przemysłu i energii Korei. Zgodziliśmy się, że Polska i Korea Południowa mają wspólne cele w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. To były dobre rozmowy” – napisał na Twitterze wicepremier Jacek Sasin.