W półtora roku Amazon stracił bilion dolarów. Pogrom na giełdzie
Cena akcji największego na świecie internetowego sprzedawcy detalicznego spadła w środę o kolejne 4,3 proc. do wyniosła86,14 dolarów. Kapitalizacja firmy wyniosła po zamknięciu sesji 879 mld dolarów.
Od lipca 2021 roku akcje straciły około48 proc. swojej wartości. O rekordowym spadku wartości (do tej pory żadna notowana na giełdzie firma nie straciła biliona dolarów!) Bloomberg doniósł kilka dni po tym, jak Amazon opublikował raport za trzeci kwartał. Firma przewiduje, że wzrost w czwartym kwartale będzie niewielki.
Amerykańskie firmy już czują oddech kryzysu
Spadki – choć mniej spektakularne – stały się udziałem pięciu największych firm technologicznych w Stanach Zjednoczonych.Trudności makroekonomiczne kosztowały je w tym roku blisko 4 biliony dolarów.
„Wszędzie widzimy oznaki tego, że budżety klientów są napięte, inflacja jest nadal wysoka, do tego dochodzą koszty energii,które podnoszą ceny po stronie producentów” – powiedział dziennikarzom Brian Olsavsky, dyrektor finansowy Amazona, w rozmowie z 27 października. Dodał, że największy amerykański sklep internetowy „przygotowuje się na okres wolniejszego wzrostu, jak większość firm”.
Spadek kursu akcji Amazona uderzył również w wartość netto założyciela Amazona, Jeffa Bezosa. Według Bloomberg Billionaires Index, czwarty najbogatszy człowiek świata dysponuje teraz majątkiem wartym 113 mld dolarów. Na początku roku jego fortuna była wyceniana na 192,5 mld dolarów.
Firmy technologiczne wstrzymują zatrudnianie nowych pracowników
Przygotowując się na trudny scenariusz, Amazon ogłosił, że wstrzymuje rekrutacje.Podobne zapowiedzi padły z ust przedstawicieli innych dużych firm technologicznych, takich jak Meta, Netflix i Alphabet. Powodem wstrzymania przyjmowania nowych pracowników jest spowolnienie gospodarcze.
Gigant e-commerce w ciągu ostatnich kilku tygodni wspominał już o planach zamrożenia zatrudnienia. Podczas telekonferencji w zeszłym tygodniu dyrektor finansowy Brian Olsavsky powiedział akcjonariuszom i dziennikarzom, że Amazon„poszukuje obszarów, w których możemy zaoszczędzić pieniądze”, mówiąc,że jednym z obszarów, na których się koncentruje, był personel.