Węgry jednak chwalą się uniezależnianiem od rosyjskich dostaw. „Historyczny projekt” ze Słowenią. W planach interkonektor gazowy
W piątek odbyła się uroczystość zakończenia budowy linii wysokiego napięcia Cirkovce-Pince, która połączyła sieci elektroenergetyczne Węgier i Słowenii. W planach rządów jest również budowa interkonektora gazowego.
Słowenia i Węgry połączone linią wysokiego napięcia
W ceremonii wzięli udział premierzy obu państw. Negocjacje w sprawie budowy połączenia sieciowego Słowenia-Węgry-Chorwacja rozpoczęły się w połowie lat 90., a linia Cirkovce-Pince była ostatnim etapem tego projektu. Słowenia to ostatni kraj, z którym Węgry nie miały połączenia linią elektroenergetyczną.
– Mamy międzynarodowy hub, który faktycznie przyczynia się do stabilnego funkcjonowania systemu regionalnego – powiedział Golob. Dodał, że to dla jego kraju „historyczny projekt”.
Również premier Węgier Viktor Orban nie krył dumy i przypomniał, że to jego rząd jako pierwszy w 1999 r. przedłużył linię elektroenergetyczną do granicy i połączył ją z siecią chorwacką. Powiedział, że w celu zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii Węgry mają teraz opcje importu z trzech kierunków: Rumunii, Chorwacji i Słowenii. Premier podkreślił, że rząd w Budapeszcie jest zainteresowany wszystkimi trzema kierunkami.
Słowenia chce się podzielić gazem z Algierii
W planach rządów jest również budowa interkonektora gazowego, tak by Algieria mogła przesyłać na Węgry gaz sprowadzony z Algierii. W połowie listopada tego roku Geoplin, największy słoweński operator gazowy, podpisał umowę na dostawy gazu ziemnego z Algierii. Na jej mocy Słowenia pokryje mniej więcej jedną trzecią swojego rocznego zapotrzebowania na gaz.
Od 1 stycznia 2023 roku do Słowenii przez Włochy ma trafiać około 300 mln metrów sześc. gazu. Minister infrastruktury Bojan Kumer powiedział po podpisaniu kontraktu, że umowa jest strategicznie ważna, a w przyszłości planowany jest dalszy wzrost importu gazu z kierunku algierskiego.
„Stosunki między Słowenią a Algierią wzmocniły się w ciągu ostatniego roku, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Odbyły się regularne spotkania polityczne na najwyższym szczeblu, podpisano umowę o współpracy gospodarczej, a także umowę o dostawach gazu” – poinformowało słoweńskie ministerstwo infrastruktury.
W ostatnich latach roczne zapotrzebowanie na gaz ziemny w Słowenii wynosiło ok. 900 mln metrów sześc.