Dni Otwartego Biznesu – jak PZU wspiera rozwój studentów
Dzięki udziałowi w warsztatach uczestnicy mają możliwość zetknięcia się z realnymi problemami biznesowymi oraz poznania specyfiki wyzwań tego obszaru działalności firmy, który jest omawiany na wybranym warsztacie. Dla młodych i ambitnych osób często jest to okazja do poszerzenia wiedzy zdobytej na studiach, ale także zdobycia nowych kompetencji, tak ważnych na początku drogi zawodowej. W każdej edycji do współpracy zapraszani są przedstawiciele różnych obszarów działalności PZU. Firma dobierając prelegentów i tematykę spotkań na przestrzeni lat, zwraca uwagę na trendy rynkowe, preferencje i sugestie studentów. Projekt ten realizowany jest od wielu lat, a udział wzięło w nim już kilkuset studentów. Dla wielu z nich był to początek kariery w Grupie PZU.
– Dni Otwartego Biznesu są dla mnie szczególne ważne. Pozwalają spojrzeć na biznes w sposób nieszablonowy i nowoczesny. Otwartość, innowacyjność oraz swoboda udzielania informacji zwrotnej przez studentów otwiera oczy i określa nowe kierunki rozwoju biznesu. PZU to firma, w której różnorodność jest jej ogromną wartością, dlatego młodych i zaangażowanych, pełnych ciekawości świata ludzi witamy z radością – mówi Anna Wardecka, dyrektor zarządzająca ds. HR w Grupie PZU.
W tym roku warsztaty zorganizowane zostały stacjonarnie – po przerwie spowodowanej pandemią. Po raz pierwszy Dni Otwartego Biznesu miały miejsce w nowej siedzibie ubezpieczyciela, PZU Park, jednym z najbardziej ekologicznych i nowoczesnych warszawskich wieżowców. 120 studentów z całej Polski, podzielonych na grupy, zdobywało wiedzę w obszarach modelowania ryzyka, Innowacji, IT, e-commerce, sprzedaży korporacyjnej oraz ESG. Spotkania prowadzili eksperci PZU w danej dziedzinie – od specjalistów po dyrektorów, dzięki czemu uczestnicy mogli poznać aspekty pracy na różnym poziomie decyzyjnym. W trakcie warsztatów rozwiązywali przygotowane przez ekspertów zadanie, które oceniane było przez prowadzących i innych uczestników.
Nauka przez zabawę? Tak było na warsztacie z ESG!
Po wprowadzeniu grupy w zagadnienia merytoryczne dotyczące zrównoważonego rozwoju jako ogółu pojęcia, ale i strategii PZU, uczestnicy wcielili się w rolę strategów. Ich zadaniem było przygotowanie rocznej strategii oraz planu działań ESG dla największego polskiego ubezpieczyciela. Planowanie odbyło się w świecie gry przygotowanej przez pracowników Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU specjalnie na te warsztaty. Każdy miesiąc (jedna runda gry) przynosił niespodziewane wydarzenia, które pociągały za sobą konieczność szybkiej reakcji oraz wprowadzania zmian w harmonogramie działań. Dynamiczna rozgrywka pokazała, że na zrównoważony rozwój organizacji ma wpływ bardzo wiele czynników, a przy kreowaniu działań ESG należy pamiętać o wszystkich grupach interesariuszy.
– Dni Otwartego Biznesu to świetna inicjatywa, budująca wśród młodych ludzi nie tylko świadomość biznesową, ale także społeczną. Cieszę się, że w tym roku uczestnicy warsztatów poznali strategię ESG. W PZU dbamy o to, by zrównoważony rozwój był z nami na co dzień. Dzięki przeprowadzce do nowoczesnego i ekologicznego PZU Park oraz wdrażaniu najnowszych narzędzi dbamy o środowisko. W PZU promujemy zrównoważony rozwój tak, by każdy z naszych pracowników miał świadomość, jak nasze działania przekładają się nie tylko na nas samych, ale też otaczający nas świat – mówi Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju PZU.
ESG, czyli wpływ środowiskowy, społeczny i zarządczy, w PZU odgrywa niezwykle ważną rolę. Grupa PZU prowadzi wiele inicjatyw związanych z tym obszarem, które odbijają się szerokim echem nie tylko wśród pracowników. Największy polski ubezpieczyciel przyjął na lata 2021-2024 strategię ESG „Rozwój w równowadze”. Ma ona na celu między innymi wspieranie rozwoju niskoemisyjnej gospodarki w procesie transformacji, zachęcanie społeczeństwa do prowadzenia zrównoważonego stylu życia oraz tworzenia nowoczesnej organizacji w sposób odpowiedzialny. PZU dąży także do ograniczenia emisji CO2 ze źródeł własnych. Już sama przeprowadzka do nowej siedziby pozwoli zredukować ślad węglowy o ponad 2 500 ton CO2 rocznie.
Uczestnicy warsztatów w ramach Dni Otwartego Biznesu, reprezentujący nowe pokolenie na rynku pracy, podkreślali znaczenie zrównoważonego rozwoju w ich codziennym życiu. Także przy wyborze pracodawcy aspekt dbania o środowisko oraz przyjaznej przestrzeni pracy stanowi dla nich priorytet. Wiosną ruszają zapisy do Programu Praktyk i Staży PZU, wielu studentów biorących udział w Dniach Otwartego Biznesu już teraz zgłosiło chęć kontynuowania swojej przygody z PZU.