UOKiK dostaje nowe uprawnienia od rządu. Będzie mógł nakładać więcej kar
Nie tylko dyrektywa Ombinus, ale także nowe uprawnienia od rządu, wynikające z innych europejskich zobowiązań. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzyma nowe uprawnienia.
UOKiK może więcej
Rada Ministrów przyjęła 3 stycznia projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu dostosowania polskiego prawa do rozporządzeń unijnych.
“Projekt dostosowuje przepisy do unijnej dyrektywy, która ma na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnienia do skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego w UE” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.
Prezes UOKiK z nowymi uprawnieniami
Projekt zakłada m.in. rozszerzenie kompetencji prezesa UOKiK. Wprowadza również:
-
Prezes UOKiK będzie miał możliwość m.in.:
-
nałożenia okresowej kary pieniężnej na przedsiębiorców, którzy nie wykonują nałożonych na nich obowiązków;
-
pozyskiwania informacji od osób fizycznych.
-
Doprecyzowany zostanie przepis dotyczący nakładania kar na związki przedsiębiorców. Chodzi m.in. o wprowadzenie szczegółowych regulacji obliczania obrotu związku przedsiębiorców oraz jego poszczególnych członków na potrzeby nakładania kary pieniężnej oraz umożliwienie egzekwowania kary w przypadku niewypłacalności takiego związku.
-
Nastąpi zmiana sposobu ustalania kary nakładanej za naruszenia, do których doszło w trakcie bądź w związku z kontrolą oraz wynikłe z niezastosowania się do decyzji Prezesa UOKiK. Chodzi o zastąpienie maksymalnego pułapu kary określonego kwotowo, pułapem określonym, jako procent obrotu.
-
Kara pieniężna za te naruszenia będzie nie większa niż 3 proc. obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
-
Nowe rozwiązania przewidują, że w przypadku naruszenia przez przedsiębiorcę zakazu zawierania niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej, naruszenia dopuszcza się również przedsiębiorca lub przedsiębiorcy wywierający decydujący wpływ na tego przedsiębiorcę.
-
Wzmocniona zostanie skuteczność działania programów łagodzenia kar, co może zachęcić potencjalnych wnioskodawców do informowania organów ochrony konkurencji o tajnych, niedozwolonych porozumieniach ograniczających konkurencję.
-
Wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące uzasadnienia zarzutów przez UOKiK. Po zmianie, uzasadnienie zarzutów będzie wydawane na etapie wszczęcia postępowania. Obowiązek ten będzie dotyczyć postępowań:
-
antymonopolowych w sprawach praktyk ograniczających konkurencję;
-
w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów;
-
w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone;
-
w sprawach nakładania kar pieniężnych.
-
Doprecyzowane zostaną zasady współpracy UOKiK i Policji podczas kontroli oraz przeszukania.
-
Wprowadzona zostanie pięcioletnia kadencja Prezesa UOKiK. Rozwiązanie to – wraz z określeniem kryteriów powołania i odwołania, jak i sposobu sprawowania tej funkcji – ma na celu zapewnienie większej niezależności Prezesa UOKiK. Pozwoli także na planowanie polityki ochrony konkurencji i konsumentów w dłuższej perspektywie czasu.