SLD wycofał projekt obniżenia VAT do 19 proc.
Jak podało w poniedziałek Biuro Prasowe SLD, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Sojuszu Jerzy Szmajdziński podjął decyzję o wycofaniu z procesu legislacyjnego, wniesionego 10 maja, projektu ustawy o zmianie podatku VAT z 22 proc. do 19 proc. Decyzja podjęta została po konsultacjach z parlamentarzystami SLD.
Według Szmajdzińskiego, decyzja o obniżeniu VAT "jest przedwczesna". W rozmowie z PAP Szmajdziński zapewnił, że do pomysłu będzie można, jeżeli nastąpi m.in. "pełna stabilizacja budżetu, zmniejszony zostanie deficyt budżetowy i dług publiczny".
Szmajdziński dodał, że obecnie deficyt budżetowy i poziom długu publicznego są zbyt wysokie. Oprócz tego "niezaspokojone są potrzeby w sferze usług zdrowotnych, są też napięcia płacowe w edukacji, a także niedofinansowana jest sfera bezpieczeństwa".
Szef SLD dodał, że powodem wycofania było również to, iż "sprawa nie była dostatecznie konsultowana z członkami klubu".
Projekt zakładał m.in., że obniżka miałaby nastąpić od 2008 r. i kosztowałaby budżet państwa 7,5 mld zł. Jednak skutki budżetowe miałyby być zrekompensowane przez zwiększenie sprzedaży towarów i usług.
Zgłaszając pomysł do Sejmu, pomysłodawcy argumentowali, że redukcja stawki VAT byłaby korzystna zarówno dla konsumentów, którzy są płatnikami tego podatku, jak też dla przedsiębiorców, ponieważ zwiększyłby się popyt na towary i usługi.
Obniżce podatku sprzeciwiał się rząd. Wiceminister finansów Jacek Dominik mówił w Sejmie, że rząd nie prowadzi obecnie prac nad obniżką VAT, ponieważ priorytetem jest redukcja pozapłacowych kosztów pracy. "Obniżka podatku VAT o 1 punkt procentowy kosztowałoby budżet co najmniej 4 mld zł" - tłumaczył Dominik.
pap, ss