Ograniczenie w kupowaniu mieszkań. Rząd zmienia zdanie
Jak podaje RMF FM, nowe przepisy antyspekulacyjne, nad którymi pracuje obecnie rząd, mają wprowadzić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych dla osób kupujących mieszkania na cele inwestycyjne. Osoby, które mają już przynajmniej pięć mieszkań i kupują kolejne, zamiast 2 proc. zapłacą 6 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.
Przepisy antyspekulacyjne
W przepisach antyspekulacyjnych zabraknie jednak odgórnego ograniczenia kupowania mieszkań na cele inwestycyjne. Nie będzie też uzależnienia podwyżki stawki podatku od czynności cywilnoprawnych od metrażu kupowanego mieszkania.
Inne przepisy będą z kolei obowiązywały w przypadku instytucji kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Firmy będą mogły kupować nowe lokale nie wcześniej niż 12 miesięcy po kupieniu poprzedniego mieszkania.
Podatek od pustostanów
Już w listopadzie informowaliśmy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad koncepcją podatku „od pustostanów”, czyli mieszkań, które stoją puste, gdyż ich właściciele czekają na wzrost ceny, by sprzedać je z przebiciem. Intencją ustawodawcy jest ograniczenie spekulacji oraz wzmocnienie rynku najmu, gdzie wzmożony popyt zderza się z niską podażą. Prace nad taką samą daniną trwały równocześnie w Ministerstwie Finansów.
Wiceminister finansów Artur Soboń przyznał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że na transakcje na rynku wtórnym stawka PCC zostanie podwyższona. – Natomiast przy zakupach od deweloperów byłby to dodatkowy podatek, oprócz 8 proc. VAT. Taka regulacja powinna ograniczyć wykupywanie mieszkań przez fundusze inwestycyjne – powiedział.
Drugi pomysł to zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Samorządy mają zostać uprawnienie do uchwalania wyższych stawek podatku od nieruchomości na lokale, które nie są zamieszkane np. przez przynajmniej trzy miesiące.