Wizyta Zełenskiego ma także aspekt gospodarczy. Podpisane zostaną trzy duże umowy
W środę 5 kwietnia do Polski z oficjalną wizytą przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką Ołeną. Parę prezydencką przywitali na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Poruszone zostaną kwestie bezpieczeństwa i drażliwych relacji historycznych
Plan wizyty ukraińskiego przywódcy jest bardzo napięty. Oprócz rozmów prezydentów w cztery oczy Wołodymyr Zełenski spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Po godz. 17. z inicjatywy prezydenta Dudy odbędzie się Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze.
Partnerem tego wydarzenia będzie także Polska Agencja Inwestycji i Handlu. PAIH zaprosił do udziału w spotkaniu liczną grupę przedsiębiorców. Oprócz eksperckiego zaplecza prezydenta Dudy w forum wezmie udział niemal 600 osób, wśród nich będą przedstawiciele największych polskich firm czy banków. Zaproszeni zostali także przedsiębiorcy ukraińscy. W wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu biznesmenów z Ukrainy. Po tym spotkaniu prezydenci Polski i Ukrainy wygłoszą przemówienia na Zamku Królewskim.
Rozmowy ukraińskiego przywódcy z polskimi politykami będą zdominowane głównie przez kwestie bezpieczeństwa. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że zostaną także podniesione kwestie, „które przez wiele ostatnich lat były kwestiami drażliwymi w relacjach polsko–ukraińskich”. Chodzi przede wszystkim o kwestie historyczne.
Podpisane zostaną trzy ważne umowy gospodarcze
Nie zabraknie również tematów dotyczących wzajemnej współpracy gospodarczej. Politycy będą także rozmawiali o tranzycie zboża z Ukrainy oraz dalszej integracji Ukrainy z Unią Europejską. Zdaniem Piotra Müllera, rzecznika prasowego rządu podczas spotkania premiera Morawieckiego z prezydentem Zełenskim zostaną podpisane trzy istotne dokumenty.
Pierwszy z nich będzie dotyczył zakupu polskiego sprzętu wojskowego. Chodzi tu m.in. o 100 Rosomaków, które mają wzmocnić zasoby ukraińskiej armii. O najnowszym zamówieniu dla polskiego przemysłu zbrojeniowego pisaliśmy na łamach Wprost.pl. Produkcją wojskowego sprzętu zajmie się zakład w Siemianowicach Śląskich.
– Mogę powiedzieć, że otrzymujemy kolejne zamówienie od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala na 100 Rosomaków – mówił kilka dni temu premier Morawiecki. – Zapłata za te Rosomaki będzie z pieniędzy europejskich i środków amerykańskich, które otrzymała Ukraina – dodał szef rządu.
Kolejne umowy będą dotyczyły udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz kontynuacji współpracy między dwiema strategicznymi firmami zbrojeniowymi. Poruszona zostanie także kwestia zasad eksportu zboża oraz innych produktów rolnych.