Zmarł John Goodenough. Noblista opracował baterie, z których korzystamy wszyscy
W niedzielę zmarł John Goodenough, znany na całym świecie fizyk, inżynier materiałowy i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. O odejściu 100-letniego naukowca poinformował Uniwersytet Teksański w Austin, z którym specjalista związany był przez 37 lat.
Nie żyje John Goodenough – fizyk opracował baterie litowo-jonowe
Największy przełom naukowy autorstwa Goodenougha odbył się ponad 40 lat temu i od tego czasu absolutnie odmienił to, jak myślimy o urządzeniach przenośnych i bateriach.
W 1979 roku wraz ze swoim zespołem naukowym odkrył on, że wykorzystanie tlenku kobaltu litu w katodzie akumulatora litowo-jonowy umożliwia osiągnięcie dużej gęstości skumulowanej energii przy użyciu anody innej niż z litu – opisuje teksańska uczelnia.
Akumulator ten może zatrzymać około dwukrotnie więcej energii niż bateria niklowa NiMH i nie występuje w niej niepożądany efekt pamięci. Pierwszy akumulator Li-Ion wypuściło na rynek Sony, w 1991 roku.
Obecnie baterie te są niezwykle powszechne i znajdują się w ogromnej liczbie sprzętów, których używamy na co dzień. Od laptopów, przez smartfony i tablety, przenośne konsole do gier, a nawet samochody elektryczne.
John Goodenough – skromny noblista
Jak przypomina „The New York Times”, Goodenough nie chciał sławy i nie czerpał zysków ze swojego przełomowego odkrycia. Naukowiec miał „nie dbać o pieniądze i zrzec się większości swoich praw”. Patenty oddawał innym członkom zespołu, przekazywał dalej także stypendia naukowe, przyznawane mu z nagrodami czy grantami.
Dopiero w 2019 roku za swoje zasługi otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, oczywiście za badania w dziedzinie akumulatorów Li-Ion. Wyróżnienie otrzymał wraz ze Stanleyem Whittinghamem i Akirą Yoshino. Co ciekawe, stał się przez to najstarszą osobą nagrodzoną prestiżowym odznaczeniem ze Szwecji.