Dziwny „pączek z Marsa” to nowe znalezisko Amerykanów. Łazik natrafił na ciekawostkę
NASA kontynuuje swoją misję badania Marsa za pomocą zaawansowanych maszyn. Choć eksploracja Czerwonej Planety jest niezwykle kluczowym zadaniem, nie oznacza to, że naukowcy nie mogą na chwilę przystanąć i zachwycić się… ciekawe wyglądającym kamieniem.
Pączek z Marsa – łazik Perseverance odkrył dziwną skałę
Amerykańska agencja kosmiczna niedawno podzieliła się szeregiem zdjęć wykonanym przez łazik Perseverance. Urządzenie to kontynuuje swoją eksplorację krateru Jezero, znajdującego się na północnej półkuli czwartej planety od Słońca.
Jedno z ujęć wykonanych specjalnym aparatem Remote Microscopic Imager (to część systemu Remote Microscopic Imager) przedstawia gigantyczne i bardzo dokładne zdjęcie marsjańskiego krajobrazu. W jego centrum, nieco z prawej, zauważyć można jednak coś bardzo dziwnego – marsjańskiego „pączka”.
Choć ujęcie wykonano z około 10 metrów, przy zbliżeniu detale nadal są dobrze zachowane. Większa skała ma w sobie dziurę, przez co rzeczywiście przypomina nieco pączka (choć wykonanego przez dość początkującego cukiernika). Wokół znajdują się zaś mniejsze kamienie.
Co ciekawe… nie jest to pierwszy pączek z dziurką z litej skały zauważony przez maszyny NASA. W styczniu 2014 roku łazik Opportunity zaobserwował skałę nazwaną przez badaczy „jelly donut” – paczek z marmoladą. Ten pojawił się na obrazach dość nagle i także wywołał duże poruszenie.
Jak powstał marsjański pączek?
Eksperci wskazują, że ciekawa formacja skalna najpewniej powstała w wyniku erozji. Proces, który dobrze znamy na Ziemi, wygląda jednak nieco inaczej na Marsie. Czerwona Planeta nie ma wody (a przynajmniej jej nie odkryliśmy) więc erozja powstaje jedynie w wyniku silnych wiatrów i burz piaskowych występujących na planecie.
Na Twitterze swoje trzy grosze dodali także specjaliści z badawczego Instytutu SETI. Sądzą oni, że pączek może być tak właściwie meteorytem. To tłumaczyłoby masywną centralną skałę, otoczoną przez odłamki – te mogłyby powstać przy uderzeniu w Marsa.