Elon Musk chce zmienić X w bank. Daje pracownikom rok
Po około roku od przejęcia Twittera Elon Musk w dalszym ciągu potrafi zaskoczyć. Tym razem dość nieoczekiwanie, bo miliarder planuje absolutnie błyskawicznie wejście na rynek finansowy. Dla jego podwładnych właśnie zaczął zaś tykać zegar.
Elon Musk chce, by X był jak bank
Miliarder chciałby, aby X szybko zaczęło oferować użytkownikom usługi finansowe. Nie chodzi jednak o jedną czy dwie proste funkcje dodatkowe.
– Kiedy mówię płatności, mam na myśli całe finansowe życie danej osoby. Jeśli w grę wchodzą pieniądze, ma to być na naszej platformie. Gotówka, papiery wartościowe, cokolwiek. Nie chodzi o wysłanie 20 dolarów swojemu znajomemu. Mówię tu o sytuacji, gdzie nie będziesz potrzebował konta w banku – grzmi Elon Musk na nagraniu, które zdobyli dziennikarze The Verge.
Wewnętrzne spotkanie z pracownikami miało być początkiem nowego myślenia w firmie. Elon Musk chce też efektów… i to bardzo szybko. CEO firmy Linda Yaccarino wspomniała, że inicjatywa ma się stać „pełną szansą dla firmy” już w 2024 roku. – Pękłaby mi głowa, jeśli nie będziemy tego mieli do końca przyszłego roku – dorzucił najbogatszy człowiek świata.
Konto bankowe na X – na razie tylko w USA?
Już pod koniec wakacji firma znana wcześniej jako Twitter zaczęła gromadzić licencje na procesowanie płatności w poszczególnych stanach USA. Na zamkniętym spotkaniu szef firmy ocenił, że zamknięcie procesu powinno zająć „parę kolejnych miesięcy”.
Warto przypomnieć, że powiązanie X z pieniędzmi jest tak właściwie nostalgicznym powrotem dla Elona Muska. Pierwsze X.com z lat 90., także jego autorstwa, miało bowiem ambicje stać się w pełni internetowym bankiem. Potem połączyło się jednak z PayPalem, a po latach firmę przejął eBay.
Bogacz najwyraźniej nie odpuścił jednak swojej wizji. – Plan produktowy X/ PayPala napisałem ja oraz David Sacks, to był lipiec 2000 roku. Po tym jak PayPal stał się eBay'em, nie tylko nie zaimplementowali kolejnych punktów z listy, ale nawet wycofali się z paru kluczowych funkcji. To szaleństwo. Teraz PayPal jest mniej kompletny, niż nasza wizja sprzed 23 lat – zaznaczył miliarder.