Atak na spółkę zależną PERN? Firma pisze o „incydencie cyberbezpieczeństwa”
O incydencie spółka Naftor poinformowała w piątek na platformie X (dawny Twitter). Spółka pisze, że trwa obecnie przywracanie stabilności systemu informatycznego i diagnozowanie przyczyny problemu. „O sprawie zostały poinformowane odpowiednie służby, które pomagają w obsłudze czynności wyjaśniających oraz naprawczych” – czytamy w komunikacie. Firma nie precyzuje na czym miał polegać incydent i czy, jej zdaniem, doszło do ataku hakerskiego.
PERN komentuje
Do sprawy odniosła się także grupa PERN, w której skład wchodzi Naftor. „Systemy IT firmy Naftor nie są powiązane z systemami informatycznymi PERN. Incydent cyberbezpieczeństwa w Naftor nie ma wpływu na działalność PERN” – czytamy w komunikacie.
W skład grupy wchodzą m.in. takie spółki, jak: Naftoserwis – największy w Polsce podmiot specjalizujący się w usługach utrzymania baz paliwowych i diagnostyki rurociągów, Naftoport – największy w Polsce terminal przeładunków ropy naftowej i produktów naftowych, które dostarczane są tankowcami do Portu Gdańsk, czy Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe "Sarmatia".
Nadzór nad rurociągami
PERN jest kluczową spółką zarządzającą infrastrukturą krytyczną w obszarze ropy naftowej i paliw. Firma dysponuje 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których pojemność wynosi ponad 2,65mln m³ produktów naftowych i czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m³. Zarządza także siecią 2600 km rurociągów surowcowych i produktowych.
PERN od 2016 roku zbudował w całym kraju 28 zbiorników na produkty naftowe i 13 zbiorników na surowiec. Inwestycje sięgnęły 3 mld zł i w sposób istotny zwiększyły bezpieczeństwo naftowe i paliwowe Polski.