Rekord polskiego rynku dzieł sztuki. Prace Abakanowicz sprzedane za 18,5 mln zł
Takiego wyniku w Polsce do tej pory nie zanotowano. Aukcja prac Magdaleny Abakanowicz pobiła poprzedni rekord, który należał do kolekcji prac Tadeusza Kantora. Sprzedano je w 2022 roku za 16,2 miliona złotych. 23 listopada tego roku ustanowiono nowy sufit cenowy.
Prace Abakanowicz sprzedane za 18,5 miliona złotych
23 listopada w domu aukcyjnym DESA Unicum odbyła się aukcja 33 prac Magdaleny Abakanowicz. Najważniejszym obiektem jest grupa 20 rzeźb, zestaw 20 figur z brązu „Caminando”.To praca, która pojawia się na polskim rynku po raz drugi. Wcześniej, od 1999 roku ubogacała kolekcję Robina Williamsa, światowej sławy komika oraz aktora, oraz jego żony, Marshy Williams.
– Grupa rzeźb stała u nich w ogrodzie i była tak naprawdę najważniejszym obiektem czy jednym z tych najbardziej cennych w ich kolekcji, ale też emocjonalnie przez nich traktowanych, co wyróżniało ją na tle innych – mówił w niedawnym wywiadzie dla Wprost.pl Wiktor Komorowski, ekspert DESA Unicum i kurator wystawy „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk".
Figury z kolekcji Robina Williamsa
Właśnie kolekcja 20 figur z brązu, czyli instalacja Caminando, która należała do tej pory do prywatnej kolekcji aktora Robina Williamsa i jego żony, była najdroższym przedmiotem sprzedanym na aukcji. Nowy właściciel zapłacił za dzieło aż 9,6 miliona złotych. Sprzedany za nieco ponad milion złotych Abakan „Structure” osiągnął status najdrożej sprzedanej tkaniny Abakanowicz na świecie.
Ostatnia monograficzna aukcja dzieł Magdaleny Abakanowicz w DESA Unicum w 2018 r. zakończyła się obrotem na poziomie nieco ponad 4,5 mln zł – wczoraj ten wynik został przekroczony niemal czterokrotnie. Wzrost wartości dzieł artystki dobitnie świadczy o tym, jak pożądana i ceniona jest sztuka Abakanowicz, a popyt na nią rośnie z roku na rok.
– Rosnącą pozycję Abakanowicz na światowym rynku sztuki pokazują nie tylko kolejne rekordy cenowe padające na aukcjach w ostatnich latach, ale także ogólny wzrost wielkości sprzedaży pod względem wolumenu i wartości oraz spadająca liczba niesprzedanych na aukcjach pozycji. Wynik wczorajszej aukcji i zainteresowanie, jakie wzbudziła ona wśród kolekcjonerów, odpowiada odnotowywanemu od kilku lat stałemu wzrostowi pozycji prac polskiej artystki na międzynarodowym rynku aukcyjnym – powiedziała Natalia Kowalek z Departamentu Sprzedaży DESA Unicum.