Jest zgoda na fuzję Pekao SA i BPH
Fuzja Pekao SA i Banku BPH musiała być poprzedzona zgodą na podział Banku BPH, z którego formalnie będzie wydzielony tzw. mini-BPH, liczący 200 oddziałów i sprzedany nowemu inwestorowi. Jak informowały wcześniej oba banki, podział BPH nastąpić ma w ciągu 30 dni od uzyskania zgody nadzoru.
Na początku sierpnia br. większościowy akcjonariusz obu banków - UniCredit - podpisał umowę z GE Money na kupno mini-BPH. Wartość transakcji wynosi 625,5 mln euro. Wydzielenie mini-BPH i jego sprzedaż nowemu inwestorowi uzgodniły w ubiegłym roku jako warunek fuzji Pekao SA i BPH, polski rząd i UniCredit.
Pod koniec kwietnia br. walne zgromadzenia akcjonariuszy Pekao SA i Banku BPH przegłosowały połączenie obu banków i plan podziału Banku BPH. Banki planowały połączenie na III kwartał br. - w tym czasie miały rozpocząć działalność jako jeden bank. Jednak na początku lipca br. przedstawiciele włoskiego UniCredit mówili, że inwestor spodziewa się, iż do prawnego połączenia Pekao SA i wydzielonej części Banku BPH dojdzie do końca 2007 r.
Od początku września br. w ramach Banku BPH funkcjonują dwa "zakłady", stanowiące zorganizowane części przedsiębiorstwa. Podział na zakłady wynika z planu podziału banku z listopada ub.r. Podział Banku BPH zostanie dokonany przez przeniesienie części majątku banku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za akcje Pekao SA. Akcje te obejmą akcjonariusze Banku BPH.
Poprzednio KNB zajmowała się sprawą wniosku Pekao SA i BPH na podział BPH w połowie września. Wówczas KNB "przyjęła informację", ale nie wydała decyzji, podobnie jak na wcześniejszym, sierpniowym posiedzeniu.
W ub.r. Sejm specjalnie znowelizował Prawo bankowe, by umożliwić podział banków działających w formie spółki akcyjnej. Wejście tych zmian w życie do 19 października ub. r. uzgodnił w kwietniu ub.r. polski rząd, podpisując z UniCredit umowę w sprawie fuzji Pekao SA i BPH.
ab, pap