Urlop bezpłatny dla pracowników na etacie. Ma zasadnicze minusy
Urlop bezpłatny można wykorzystać w szczególnych sytuacjach. Nie należy się on wszystkim, a jedynie niektórym pracownikom. Korzystanie z urlopu bezpłatnego jest jednak obwarowane pewnymi warunkami.
Co to jest urlop bezpłatny?
Urlop bezpłatny przysługuje osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę. Funkcjonuje on jednak na innych zasadach niż urlop wypoczynkowy i jest udzielany tylko na wniosek pisemny pracownika. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących czasu trwania urlopu bezpłatnego. Pracownik, który decyduje się z niego korzystać, powinien jednak wiedzieć, że w tym czasie straci prawo do pewnych świadczeń.
Zasady udzielania urlopu bezpłatnego
Z urlopu bezpłatnego może skorzystać każdy etatowy pracownik niezależnie od stażu pracy czy okresu zatrudnienia w danej firmie. Musi on jednak dobrze udokumentować swoją prośbę i złożyć pisemny wniosek do pracodawcy.
Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego z jednym wyjątkiem – jest nim urlop bezpłatny udzielany na podstawie art. 205 par. 4 Kp, który mówi: „Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze”.
Urlop bezpłatny – bez wynagrodzenia i ubezpieczeń
Każdy pracownik, który decyduje się złożyć wniosek o urlop bezpłatny, powinien wiedzieć, że w tym czasie nastąpi zawieszenie praw i obowiązków stron stosunku pracy. To oznacza, że przebywając na urlopie bezpłatnym, pracownik nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu.
Pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego traci prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego po upływie 30 dni od dnia jego rozpoczęcia – mówi o tym art. 69 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Czy na urlopie bezpłatnym można otrzymać wypowiedzenie?
W czasie przebywania na urlopie bezpłatnym stosunek pracy zostaje zachowany, pracodawca jednak nie może wręczyć pracownikowi rozwiązania umowy o pracę. Ochrona ta jednak nie obowiązuje w sytuacji, w której zakład pracy ogłasza upadłość lub likwidację.