RMF FM: Dziś Komisja Europejska odblokowuje 137 mld euro dla Polski
W zeszłym tygodniu szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. To wyraz tego, że Bruksela doceniła starania rządu w kwestii przywracania praworządności, czyli wprowadzania korzystnych, z punktu widzenia Brukseli, zmian w sądownictwie. Tym samym zostało wydane zielone światło do wypłaty 60 mld euro z KPO i 76 mld euro dla polskich regionów z polityki spójności.
Pierwsze środki – 6,3 mld euro z wniosku, który 15 grudnia 2023 roku złożył Donald Tusk – z KPO popłyną do Polski na przełomie marca i kwietnia. „Dzisiejszą pozytywną ocenę Komisji Europejskiej tego wniosku musi jeszcze zatwierdzić Komitet Ekonomiczno-Finansowy, czyli organ Rady UE, w skład którego wchodzą przedstawiciele krajów UE, KE, banków centralnych i Europejskiego Banku Centralnego. Komitet ma na to miesiąc” – opisuje RMF FM.
Pieniądze z funduszy spójności (z budżetu UE na lata 2021-2027) będą mogły natomiast popłynąć na konto w Warszawie od razu.
Dlaczego teraz KE zgodziła się na wypłatę pieniędzy?
Korespondentka wyjaśnia, że zgoda na wypłatę 137 mld euro ma związek z przygotowanym przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara „Planem Działań” w sprawie przywrócenia praworządności oraz porządku konstytucyjnego w Polsce. Zawiera on rozpisane terminy przyjmowania 9 ustaw sądowniczych rozwiązujących problemy z KRS, SN czy Trybunałem Konstytucyjnym.
Działania zmierzają do zakończenia procedury art. 7 Traktatu UE wszczętej przeciwko Polsce. Komisja Europejska wszczęła procedurę z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej przeciwko Polsce w grudniu 2017 r. Powodem były obawy dotyczące poszanowania przez nasz kraj zasad praworządności. Z ustaleń RMF FM wynika, że dziś w Brukseli minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawi unijnym ministrom ds. europejskich tzw. plan działań. Zawiera on terminy przyjmowania przez Polskę dziewięciu ustaw sądowniczych.
– To pierwszy, bardzo ważny krok w stronę zamknięcia procedury artykułu 7 unijnego traktatu – mówi rozgłośni wiceszefowa KE Vera Jourova. Plan działań szefa MS był jednym z tematów rozmów podczas grudniowej wizyty Jourovej w Warszawie. – Przez sześć lat próbowaliśmy znaleźć sposób na postęp w procesie art. 7 i dopiero dzisiaj polski rząd po raz pierwszy przedstawi kompleksowy plan, jak tego dokonać – wyjaśniła.
Na co pieniądze z KPO?
W środę premier Tusk zapowiedział, że część pieniędzy z KPO zostanie przeznaczona na rolnictwo. Z tych środków realizowany będzie także np. program „Czyste Powietrze” oraz program "Maluch", który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a więc żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.