Przepisy ustawy o podatku PIT niezgodne z Konstytucją
Trybunał orzekł w środę, że przepisy ustawy o podatku PIT, które uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku, są niezgodne z Konstytucją.
Sędziowie uznali też, że zaskarżone przepisy mają obowiązywać do 30 listopada 2008 r., by dać ustawodawcy czas na ich zmianę. TK odroczył wygaśnięcie przepisów, także dlatego, by nie zmieniać ich w tracie roku podatkowego.
Przepisy zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że naruszają konstytucyjną zasadę równości. Dotyczy to Polaków, którzy pracując za granicą, płacą podatki w Polsce. Jednocześnie nie mogą od nich odliczyć składek, które odliczają polscy pracownicy.
Chodzi m.in. o przepis, który uniemożliwia odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku z tytułu pracy za granicą. Inny z zaskarżonych przepisów nie pozwala na odliczenie od dochodu z pracy za granicą składek na ubezpieczenie społeczne. Oba przepisy dotyczą sytuacji, gdy składki te nie zostały odliczone w państwie UE, na terenie którego była wykonywana praca.
Sędziowie przyznali rację RPO, uznając, że regulacje te naruszają zasadę sprawiedliwości społecznej. Utrudniają też przepływ osób w ramach UE, bo mogą zniechęcać Polaków do szukania pracy w krajach Unii. Według TK, za granicę wyjeżdżają głównie osoby, które w ogóle nie mogły znaleźć zatrudnienia w Polsce lub pracy odpowiedniej do swoich kwalifikacji. Ponoszą też za granicą wyższe koszty utrzymania.
"Elementarna sprawiedliwość społeczna wymaga, aby nie byli za to karani gorszym traktowaniem" - uzasadniała sędzia TK Teresa Liszcz.
Według TK, gorsze traktowanie osób pracujących za granicą w stosunku do osób pracujących w Polsce może sprawić, że na stałe przeniosą się one za granicę, a wtedy przestaną od nich wpływać jakiekolwiek podatki.
Z orzeczenia Trybunału wynika też, że od podatku, składek nadal nie będą mogły odliczać osoby pracujące poza UE, ponieważ tylko w Unii obowiązuje koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych. Oznacza ona m.in. wzajemne uznawanie okresów ubezpieczenia pracowników w innym państwie. "Wyrok nie obejmuje osób, które pracują za granicą, ale w państwie nie należącym do UE" - orzekł TK.ab, pap