Wakacje 2024. „Dwutygodniowe rodzinne urlopy w kraju przeszły do historii"
Od rozpoczęcia wakacji 2024 dzielą nas już tylko godziny. Serwis Nocowanie.pl sprawdził, jak prezentują się w tym roku wyjazdowe preferencje Polaków decydujących się na urlop w kraju.
Wakacje 2024. Coraz częściej decydujemy się na 4-dniowy wyjazd
Z badania przeprowadzonego wśród tysiąca turystów wynika, że 45,2 proc. z nas spędzi wakacje rodzinnie, a 37,5 proc. we dwoje. Pozostałe 17,3 proc. wyruszy na wakacje w gronie większej grupy znajomych.
– Przy czym mówimy tu o rezerwacjach indywidualnych, które nie obejmują zorganizowanego wypoczynku dzieci w ośrodkach wypoczynkowych czy obiektach kolonijnych – podkreśla Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl.
– Bez względu na to w jakiej konfiguracji wybieramy się na wakacje, jedno jest pewne: dwutygodniowe rodzinne urlopy w kraju przeszły do historii. Utrzymuje się trend krótkich, ale częstszych wyjazdów – dodaje.
Z badania wynika, że w gronie respondentów planujących wypoczynek familijny, jedynie 5,7 proc. wyjedzie na dwa tygodnie lub dłużej. Większość, bo 54 proc. badanych planuje tygodniowy wyjazd. Prawie jedna trzecia (31 proc.) podróżujących rodzinnie decyduje się jedynie na 4-dniowy wypad, co oznacza wzrost aż o 10 pkt proc. w porównaniu z zeszłoroczną edycją badania.
Nieco inaczej wyglądają plany par. Co prawda częściej wybierają one wyjazdy weekendowe (taką odpowiedź zaznaczyło aż 29 proc. par i tylko 9 proc. rodzin), ale też częściej mogą pozwolić sobie na dwa tygodnie, a nawet więcej, urlopu (8,5 proc.).
Twórcy badania zwracają uwagę, że choć w tym roku rezerwacje są krótkie, to dobra wiadomość dla właścicieli obiektów noclegowych jest taka, że prawie połowa rodzin i nieco ponad 40 proc. par planuje więcej niż jeden urlop.
Ile wydamy na wakacje?
Ile wydamy w tym roku na wakacje? Z badania wynika, że na wydatek powyżej 300 złotych za osobę za noc pozwolić sobie może 12 proc. ankietowanych rodzin i 7,8 proc. par. Budżet do 2 tys. zł na noclegi przeznaczyć chce nieco ponad połowa par, a 31 proc. zamierza wydać między 2 a 4 tys. zł. Ze względu na większą liczbę osób, w tym drugim przedziale chce zmieścić się 42 proc. wyjeżdzających z rodziną.
Tradycyjnie latem chętniej wybieramy morze niż góry. Nad Bałtyk wybiera się aż 64 proc. podróżujących z dziećmi i 58 proc. urlopujących w parach. Górskie wędrówki przewiduje 30 proc. rodzin i 28 proc. par. Rodziny rzadziej niż pary wybiorą Mazury. Krainę Wielkich Jezior zamierza odwiedzić 14 proc. podróżujących we dwoje.