Nietypowe pieniądze na wkład własny. Współfinansuje to Twój pracodawca
Pieniądze zaoszczędzone w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych można wypłacić przed ukończeniem 60. roku życia. Istnieje kilka wariantów wypłat – jednym z nich jest skorzystanie z tych środków na pokrycie wkładu własnego na zakup mieszkania, budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego, w związku z zaciągnięciem kredytu bankowego. Zasady, jakim podlegają wypłaty z PPK, opisuje serwis MojePPK.pl.
Warunki wypłaty i spłaty środków z PPK na pokrycie wkładu własnego
Oszczędności zgromadzone w PPK są prywatną własnością uczestników – oznacza to, że ich dyspozycja należy bezpośrednio do nich. Dobrze jest jednak wiedzieć, że każda wypłata środków wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych warunków, które pozwalają utrzymać niezbędne środki przeznaczone na przyszłą emeryturę.
I tak, zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, uczestnik programu PPK może wypłacić środki na pokrycie wkładu własnego na mieszkanie, budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego jednorazowo oraz do momentu ukończenia 45 lat. Natomiast spłata tych oszczędności w przypadku pokrycia wkładu własnego nie może rozpocząć się później niż 5 lat od momentu ich wypłaty, a także nie może trwać dłużej niż 15 lat od dnia ich pobrania.
Na co można przeznaczyć środki z PPK na wkład własny?
Jeśli jesteś uczestnikiem PPK, wkład własny do kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć na sfinansowanie:
- zakupu mieszkania, domu lub gruntu
- budowy lub przebudowy domu
- nabycia prawa własności do nieruchomości gruntowej albo jej części
- nabycia udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Wypłacone środki z PPK nie muszą pokrywać całej kwoty kredytu hipotecznego – mogą stanowić także jego uzupełnienie.
PPK – wypłata na wkład własny: czy trzeba zwrócić środki?
Serwis RynekPierwotny.pl przypomina: „jeśli sfinansujesz z PPK wkład własny do kredytu, będziesz musiał zwrócić wypłacone środki w terminie 15 lat na swój indywidualny rachunek w programie. Możesz je spłacić w całości lub w ratach – spłatę powinieneś rozpocząć najpóźniej 5 lat od dnia wypłaty, zgodnie z warunkami umowy zawartej z instytucją finansującą”.
A co z podatkami? Tu dobra wiadomość: sfinansowany z PPK wkład własny nie naraża uczestnika programu na żadne dodatkowe koszty podatkowe ani inne potrącenia – pod warunkiem, że zwróci wypłacone środki w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie zapłaci zryczałtowany podatek dochodowy od zysków kapitałowych w wysokości 19% od kwoty, której nie oddał.
Środki z PPK można więc potraktować jako korzystne źródło finansowania na pokrycie wkładu własnego. Rozwiązanie to przypomina nieoprocentowaną pożyczkę – uczestnik programu zwraca dokładnie taką kwotę, jaką wypłacił.
Jak wypłacić pieniądze z PPK?
W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,5 mln osób. To znacznie mniej niż zakładali politycy Prawa i Sprawiedliwości, gdy kilka lat temu wprowadzili ten nowy sposób oszczędzania emerytalnego, ale mimo wszystko z każdym rokiem uczestników Planów przybywa.
Partycypacja w programie wynosi 47,66 proc., przy czym najbardziej dynamicznie rośnie w firmach zatrudniających ponad 250 osób. Tam partycypacja osiągnęła 75,70 proc. – dowiadujemy się z najnowszego „Biuletynu PPK”.
Po ukończeniu 60. roku życia można pieniądze wypłacić:
- jednorazowo
- ratalnie – wypłaty rozłożone są na co najmniej 120 miesięcznych rat, co pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych.
Więcej piszemy o tym w tekście poniżej.