Coraz trudniej o gotówkę. Duży operator już rozpoczął demontaż, który obejmie ponad 300 bankomatów
Jeszcze dziesięć lat temu bankomaty znajdowały się na wszystkich większych ulicach i w okolicach popularnych sklepów. Bez większego wysiłku można było znaleźć maszynę „swojego” banku, a wypłaty były na porządku dziennym. To się zmieniło, bo poza epizodami, w których Polacy zapragnęli mieć gotówkę (tak było w pandemii, gdy w niektórych bankomatach wręcz zabrakło banknotów), wygrywają u nas płatności kartą i blikiem.
Ile jest w Polsce bankomatów?
W rezultacie tylko w ciągu pierwszego kwartału 2024 roku liczba bankomatów w Polsce spadła o ponad tysiąc, a dalsze cięcia są już w planach. Narodowy Bank Polski podał, że na koniec marca br. działało 20 869 bankomatów, co oznacza spadek o 1 200 urządzeń w porównaniu do końca 2023 roku.
A będzie ich jeszcze mniej. Sam tylko Euronet ogłosił, że do końca roku zlikwiduje około 330 bankomatów.
– Obecnie, na rynku usług bankomatowych, mamy do czynienia z wyjątkowo wysokimi barierami finansowymi prowadzenia działalności. Poważnym wyzwaniem niezależnych sieci bankomatowych pozostają stale rosnące koszty obsługi bankomatów przy jednoczesnej niskiej i niezmiennej od lat opłacie interchange za wypłaty gotówki – powiedział prezes Euronet Polska Marek Szafirski w rozmowie z serwisem Bankier.
Wskazał na zaniechanie operatorów bankomatowych Visa, Mastercard i Blik, które nie dostosowały systemu pobierania opłat za transakcje wypłaty gotówki do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi.
Euronet już rozpoczął proces demontażu nierentownych bankomatów. Do końca roku firma zlikwiduje około 330 urządzeń. – Jeśli uwarunkowania rynkowe uległyby zmianie, Euronet jest otwarty na kolejne inwestycje i zwiększanie liczby urządzeń – zapewnił prezes firmy.