Bariery dla przedsiębiorczości
W czwartek PKPP Lewiatan po raz piąty przedstawiła tworzoną przez przedsiębiorców "Czarną listę barier". Jest to katalog zawierający ponad sto najpoważniejszych przeszkód, które utrudniają czy wręcz uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
"Wnioski nie są optymistyczne. W ciągu ostatniego roku zniesiono bardzo mało barier, a za to powstały nowe" - powiedział na konferencji prasowej ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.
Obecny na konferencji poseł PO Janusz Palikot zapowiedział, że na piątek zaplanowano pierwsze posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo", której zadaniem będzie ograniczenie biurokracji. Palikot ma być jej przewodniczącym.
Według Palikota, Sejm wybierze w piątek skład komisji, a następnie - jeszcze tego samego dnia - odbędą się dwa pierwsze posiedzenia. Po wybraniu prezydium komisji przystąpi ona do prac merytorycznych. Zapowiedział, że komisja rozpocznie prace od wysłuchania ekspertów na temat barier działalności gospodarczej. Następnie przygotuje postulaty zmian w prawie, by te bariery usunąć. Tempo prac ma być szybkie.
Przedsiębiorcy z PKPP Lewiatan doliczyli się wielu utrudnień m.in. w prawie podatkowym, prawie pracy, w procesie budowlanym, ochronie środowiska oraz w regulacjach w sprawie wykorzystania funduszy unijnych.
Ekspert PKPP Lewiatan Magdalena Garbacz powiedziała na konferencji, że powiększa się liczba barier w prawie podatkowym. Wymieniła, że np. pracownicy mają płacić podatek dochodowy od nieodpłatnych pakietów medycznych, jakie oferują im pracodawcy.
Pracodawcy postulują też doprecyzowanie niektórych przepisów ustawy o VAT. Chcą również, by stawki akcyzy były zapisane w ustawie, a nie w rozporządzeniu, jak to jest obecnie. Garbacz przypomniała, że mimo zniesienia akcyzy na kosmetyki, co nastąpiło za sprawą rozporządzenia Ministra Finansów, nie zniesiono akcyzy w ustawie.
Według Mordasewicza, istotne utrudnienia dla prowadzenia działalności stanowi też uzyskiwanie pozwoleń na budowę. "Mamy kompletną zapaść w uzyskiwaniu pozwoleń" - powiedział.
Jako barierę wymienił też zmieniającą się cztery razy w roku podstawę obliczenia składek na ZUS. Według niego, prowadzi to do tego, iż pracodawcy popełniają wiele błędów, a ich poprawa zajmuje im wiele czasu i niepotrzebnie angażuje pracowników ZUS. Problemem jest też obowiązek przechowywania przez kilka lat różnych dokumentów. Np. dokumenty, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiary emerytury lub renty, należy przechowywać przez 50 lat.
Jacek Męcina z PKPP Lewiatan powiedział, że konieczne jest uelastycznienie prawa pracy. Przedsiębiorcy postulują m.in. możliwość wysyłania pracowników na urlop bezpłatny w związku z trudną sytuacją firmy oraz ograniczenie licznych obowiązków informacyjnych firm. Problemem pozostają wysokie koszty pracy. Pracodawca, wypłacając pracownikowi 100 zł "na rękę", musi zapłacić dodatkowo ok. 70 zł w postaci różnych składek i podatków.
ab, pap