Jest kandydat na wiceszefa NBP
Na konferencji szef NBP przedstawił też drugiego kandydata na stanowisko wiceprezesa NBP - Piotra Wiesiołka, choć o jego kandydaturze mówił już w ub. tygodniu
W styczniu br. dwaj wiceprezesi NBP - Krzysztof Rybiński i Jerzy Pruski (jednocześnie pierwszy zastępca prezesa NBP) podali się do dymisji. Rybiński nie poinformował o przyczynach rezygnacji, natomiast Pruski w swoim oświadczeniu napisał, że decyzja ta wynikała z "braku możliwości dalszego, faktycznego sprawowania" funkcji "w efektywny sposób".
Skrzypek powiedział we wtorek, że obecnie obie kandydatury czekają na kontrasygnatę premiera Donalda Tuska. Wyraził nadzieję, że decyzja w sprawie podpisu premiera zostanie podjęta jak najszybciej. Poinformował też, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu spotka się z premierem Tuskiem.
Skrzypek podkreślił też, że stabilność władz NBP jest elementem stabilności finansowej. Dlatego - jak dodał - "obecność panów (w zarządzie NBP - PAP), do której mam nadzieję już wkrótce dojdzie, gwarantuje, że ta stabilność będzie zapewniona".
Szef NBP dodał, że prof. Koziński jako wiceprezes będzie odpowiedzialny za obszar stabilności NBP, zaś Piotr Wiesiołek za zarządzanie rezerwami.
Obecny na konferencji Piotr Wiesiołek nie chciał powiedzieć - ze względu na brak ostatecznej nominacji - co chciałby zmienić w NBP. Podkreślił jednak, że "aktywa w NBP są szczególne, bo wszyscy jesteśmy ich właścicielami. Trzeba troski, by ktoś był odpowiedzialny za ten obszar".
Koziński powiedział zaś, że swój powrót do NBP traktuje jako "zupełnie naturalny".
Koziński, kiedy poprzednio był wiceprezesem NBP (w latach 1992- 1998) odpowiadał za politykę kursową. Wówczas kurs złotego mógł zmieniać się w stosunku do innych walut w określonym przez bank centralny paśmie wahań.
Koziński pytany, czy jego powrót do NBP, przed przyjęciem przez Polskę euro i poprzedzającym ten moment dwuletnim okresem, kiedy kurs złotego wobec euro będzie mógł zmieniać się tylko w dopuszczalnym przedziale +/- 15 proc., powiedział, że "to celna aluzja, bo wydaje się, że w ramach mechanizmu ERM2 wejdziemy do raczej szerszego niż węższego pasma wahań".
Prof. Witold Koziński jest kierownikiem Katedry Bankowości i Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Po ukończeniu studiów na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW w 1971 r. rozpoczął staż w NBP. W latach 1972-1975 w NBP pracował jako inspektor ekonomiczny. Od 1982 do 1991 r. był doradcą prezesa NBP i sekretarzem naukowym Zespołu Ekspertów Naukowych przy prezesie NBP.
Był także członkiem rady nadzorczej Banku Pocztowego w Bydgoszczy (1990-1992), prezesem Banku Handlowego "Geobank" SA (1991-1992) i przewodniczącym rady nadzorczej Polskiego Banku Inwestycyjnego (1993-1997). W latach 1998-1999 był prezesem Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego "Allianz" Polska. W 2001 r. był członkiem rady nadzorczej KGHM "Polska Miedź" SA. Od 1999 r. jest profesorem w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Piotr Wiesiołek od 1999 r. jest wiceprezesem BOŚ. Od kilku lat jest odpowiedzialny m.in. za Departament Skarbu, a także pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami.
W latach 1996-99 był wiceprezesem zarządu Polsko-Kanadyjskiego Banku Św. Stanisława. W NBP w latach 1992-96 zajmował się analizą dochodowości i zarządzaniem portfelami papierów wartościowych.
Kandydat na stanowisko wiceprezesa NBP ukończył studium podyplomowe Wydziału Ekonomii UW na kierunku "Pieniądz i Bankowość", a także departament anglistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Zgodnie z ustawą o NBP, w skład zarządu NBP wchodzą prezes NBP oraz 6 do 8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów banku. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje (na 6 lat) prezydent - na wniosek prezesa NBP.pap, ss, ab