Orlen będzie szukać ropy na Bałtyku
Orlen International Exploration & Production Company podpisał w środę umowę zakupu 50 proc. udziałów w spółce Odin Energi Latvija za łączna sumę 950 tys. USD. Przedmiotem działalności łotewskiej spółki jest przede wszystkim poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów, w tym ropy naftowej i gazu ziemnego.
"W momencie dokonania zapłaty Orlen International Exploration & Production stanie się właścicielem praw do 45 proc. udziału w koncesjach na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego" - podał w komunikacie płocki koncern.
Równocześnie została zawarta umowa nabycia pozostałych 50 proc. udziałów Odin Energi Latvija przez partnera PKN Orlen - spółkę Kuwait Energy Company, przy czym stroną transakcji była spółka zależna Kuwait Energy Netherlands Corporation.
"Ta transakcja potwierdza, że konsekwentnie ale z rozwagą dążymy do realizacji naszej strategii upstraemu. Ograniczając ryzyka, zgodnie z założeniami, nabyliśmy pakiet udziałów bez podejmowania roli operatora. Szczególnie ważne w tym projekcie jest położenie geograficzne złóż, które pozwala na bezpośrednie zaopatrywanie naszych rafinerii w Polsce i Litwie. Nie zamierzamy na tym etapie podejmować się roli operatora, ale chcemy się bacznie przyglądać, stopniowo budować swoje kompetencje w tym zakresie" - powiedział cytowany w komunikacie Wiesław Prugar, dyrektor biura poszukiwań i wydobycia PKN Orlen i prezes Orlen International Exploration & Production.
Orlen International Exploration & Production Company po końcowym etapie analiz geologicznych szelfu uruchomi etap inwestycyjny, którego najistotniejszą częścią będą prace wiertnicze przy użyciu platformy wiertniczej.
Ogłoszona w 2006 r. strategia PKN Orlen dot. wydobycia przewiduje do 2009 nakłady kapitałowe w wysokości 130 mln USD rocznie, a następnie do 2015 r. 438 mln USD w ciagu roku.
Pierwsza faza strategii zakłada stopniowe rozwijanie działalności wydobywczej poprzez indywidualne transakcje nabycia aktywów wydobywczych o niższym ryzyku przy wykorzystaniu zewnętrznych zasobów i wiedzy (outsourcing). W drugiej fazie spółka ma stopniowo podejmować się roli operatora, wspierając się w kwestiach technicznych wiedzą zewnętrznych firm specjalistycznych.
Przy kolejnych projektach płocki koncern planuje w większym stopniu zaangażować się bezpośrednio w poszukiwania, rozwijając przy tym umiejętności techniczne i budując struktury organizacyjne z lokalnymi specjalistycznymi zasobami kadrowymi.
Założenia strategii PKN Orlen dotyczące wielkości wydobycia przewidują stopniowe zwiększanie ilości surowca aż do poziomu 4,3 mln ton w 2015 r.pap, em