Rząd sprzeda "Rzeczpospolitą"
"Będziemy prywatyzowali przedsiębiorstwo +Presspublica+, będziemy sprzedawali nasze udziały" - powiedział Grad.
Skarb Państwa posiada w "Presspublice" 49 proc. udziałów poprzez Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita". Pozostałe 51 proc. udziałów należy do giganta medialnego Mecomu.
Minister wyraził przekonanie, że Skarb Państwa powinien się wycofać z tego typu przedsięwzięć. "To jest w ogóle dla mnie niezrozumiałe, dlaczego Skarb Państwa ma być współwłaścicielem gazety" - powiedział.
Według niego, będzie to najprawdopodobniej prywatyzacja poprzez giełdę, albo w drodze sprzedaży na licytacji.
"Teraz jesteśmy w trakcie zmiany ustawy, która będzie przyjmowana jeszcze przed wakacjami, dającej możliwości sprzedaży poprzez licytację całych spółek, jeśli spółki te będą się nadawały do tego typu prywatyzacji" - powiedział, dodając, że w jego opinii ta spółka się do tego nadaje.
"Być może ustalę warunki progowe wejścia do licytacji i sprzedam tę całą spółkę razem z 49 proc. udziałów w +Presspublice+" - powiedział.
Grad zaprzeczył, że planowana prywatyzacja jest elementem nacisku, mającego na celu zmianę obecnego kierownictwa gazety "Rzeczpospolita".
"Chcę powiedzieć, że nie stosuję tych metod moich poprzedników, którzy robili takie deale polityczne przy sprzedaży i zmiany układu właścicielskiego w +Presspublice+" - zapewnił.
"Ja troszczę się o wartość tej spółki, o to czy te 49 proc. z roku na rok podnosi swoją wartość, czy ta wartość spada. Śmiem twierdzić, że te działania które dziś mają miejsce w +Presspublice+ nie podnoszą wartości spółki, tylko obniżają jej wartość" - ocenił minister.
Grad kolejny raz zapewnił, że prywatyzacja mediów publicznych nie wchodzi w grę. "W dokumencie, który przedłożyłem Radzie Ministrów i będzie rozpatrywany w przyszłym tygodniu, gdzie mówimy o 4- letnim planie prywatyzacji, nie ma mowy o prywatyzacji mediów publicznych" - powiedział.
Na polskim rynku Mecom jest obecny od października 2006 roku, kiedy to koncern odkupił od Orkli cześć jej majątku. Spółka stała się wtedy większościowym udziałowcem "Rzeczpospolitej" (Mecom ma 51 proc., a pozostałe 49 proc. Państwowe Wydawnictwo "Rzeczpospolita") i "Parkietu".
Mecom jest też właścicielem gazet skupionych w Mediach Regionalnych - "Gazety Pomorskiej", "Gazety Współczesnej", "Gazety Lubuskiej",á"Nowin Gazety Codziennej", "Kuriera Porannego", "Tygodnika Ostrołęckiego", "Dziennika Wschodniego", "Echa Dnia", "Nowej Trybuny Opolskiej", "Głosu Dziennika Pomorza", "Mojego Miasta" (Szczecin).
Do Mecomu należą też nowe tygodniki bezpłatne: "Teraz Toruń", "Teraz Koszalin", "Teraz Słupsk", "Teraz Gorzów" i "Teraz Białystok".
Przychody grupy Mecom w Polsce wyniosły w 2007 roku 116 mln funtów (ok. 538 mln zł), czyli o 5 proc. więcej niż w 2006 roku. Zysk operacyjny grupy w Polsce wzrósł o 500 proc. do 6 mln funtów (ok. 27,6 mln zł) - poinformowała spółka w styczniu komunikacie prasowym.
pap, ss