Gazociąg Północny priorytetowy dla UE
W Strasburgu trwa debata nad raportem Marcina Libickiego (PiS) w sprawie wpływu Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku na ochronę środowiska.
"Budowa tej nowej infrastruktury została zaakceptowana zarówno przez Parlament Europejski jak i Radę (ministrów) UE w 2006 roku, kiedy przyjęto decyzję o ustaleniu priorytetowych projektów (energetycznych sieci transeuropejskich TEN-E). Gazociąg Północny jest jednym z takich projektów, z zastrzeżeniem, że musi być wykonana ocena (jego) wpływu na środowisko" - powiedział komisarz podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
W przemówieniu podkreślił, że zapotrzebowanie UE na gaz ziemny będzie ciągle rosło, natomiast zasoby unijne ulegały wyczerpaniu. "Dlatego jest konieczne znaczne zwiększenie dostaw z zagranicy" - powiedział Dimas.
Z drugiej strony przypomniał, że projekt musi spełnić procedury wynikające z konwencji z Espoo. Przyjęta w fińskim mieście konwencja przewiduje, że każda tego typu inwestycja winna być poprzedzona analizą wpływu na bezpieczeństwo środowiska naturalnego, przy konsultacji wszystkich państw przybrzeżnych.
"Opinia publiczna trzech państw bałtyckich i Polski musi być skonsultowana. Te państwa mają prawo domagać się dodatkowych informacji o projekcie, aby udzielić zgody na budowę" - powiedział Stawros.
Planowany gazociąg - z Rosji do Niemiec - jest jednym z wielu gazowych projektów infrastrukturalnych niezbędnych do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania UE na gaz. Należy jednak dokładnie zbadać jego wpływ na środowisko naturalne, a nawet rozważyć inne możliwe trasy przebiegu.
Najdalej idący fragment raportu wzywa do powstrzymania budowy Gazociągu Północnego po dnie morskim, jeśli na inwestycję nie zgodzą się wszystkie kraje przybrzeżne. Do tego zdania zgłoszono łagodzące poprawki.
nd, pap