Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. funduszy unijnych
Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), projekt został przedłożony przez minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską. Proponowane zmiany mają umożliwić nie tylko sprawne i efektywne wydawanie środków unijnych, ale również ich wykorzystanie w określonym terminie, tak aby Polska zyskała jak najwięcej możliwości rozwoju.
"W konsekwencji nowe rozwiązania powinny zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki" - podał CIR.
"Dla zrealizowania tych zamierzeń szczególne znaczenie mają nowelizacje dwóch ustaw: o finansach publicznych i o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Dzięki zaproponowanym zmianom przepisy obu ustaw będą spójne w zakresie programów wieloletnich i ich zgodności ze średniookresową strategią rozwoju kraju" - czytamy.
W ustawie o finansach publicznych m.in. doprecyzowano pojęcie i zakres dotacji rozwojowej, uproszczono system obiegu środków finansowych, w tym głównie niewygasających. Instytucjom uczestniczącym w procesie wykorzystania środków unijnych przyznano dodatkowe kompetencje, które przyspieszą ich wydawanie.
Do systemu programowania strategicznego - określonego w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju - wprowadzono długookresową strategię rozwoju kraju, chociaż dominującą rolę będzie pełnić strategia średniookresowa. Z tą strategią mają być zgodne krajowe i regionalne programy operacyjne. Jednocześnie założone rozdzielenie programów operacyjnych od programów rozwoju ma spowodować większą efektywność ich realizacji.
CIR poinformował, że aby całościowo usprawnić system wdrażania funduszy europejskich, zaproponowanoátakże zmiany w ustawach: o samorządzie województwa, o działach administracji rządowej, o systemie oświaty i o Narodowym Planie Rozwoju.
pap, keb