Specustawa pomoże w budowie gazoportu
Zapowiedział, że przygotowywany przez resort skarbu projekt specustawy trafi w lutym do uzgodnień międzyresortowych. Według planów MSP, ma on wejść w życie na początku maja br.
"Ministerstwo Skarbu jest przygotowane do rozpoczęcia prac nad projektem specustawy. W ciągu miesiąca przedstawimy przyszłą ustawę. Na czwartek w resorcie zaplanowano pierwsze robocze spotkanie w tej sprawie. Chcemy zaprosić do zespołu roboczego również przedstawicieli innych resortów oraz instytucji" - powiedział Żuk.
"Celem projektu ma być uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem i realizacją budowy gazoportu w Świnoujściu. Chodzi o ułatwienie przepisów prawa budowlanego, związanych m.in. z wykupem gruntów oraz zamówień publicznych" - wyjaśnił.
Ocenił, że polski terminal LNG to "przedsięwzięcie publiczne oraz istotna infrastruktura z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego".
MSP będzie korzystało w przygotowaniu specustawy z rozwiązań już zawartych m.in. w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji Mikołaj Budzanowski podkreślił, że projekt specustawy ma ułatwić terminową realizację gazoportu w Świnoujściu (zakładany termin to ostatni kwartał 2013 roku).
Budzanowski wyjaśnił, że średni czas budowy gazoportu trwa około 3-3,5 lat. "Pozostaje niewiele czasu na dokończenie projektu, wyłonienie wykonawcy, przeprowadzenie wszystkich istotnych procedur administracyjnych" - powiedział.
"Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o sam terminal. Należy również wziąć pod uwagę realizację portu zewnętrznego w Świnoujściu, budowę falochronu oraz sieci przesyłowej - rozprowadzającej gaz, importowany do Świnoujścia" - powiedział Budzanowski.
"W tych wszystkich czterech obszarach musi nastąpić ułatwienie procedur administracyjnych w zakresie decyzji podejmowanych przez różne urzędy" - dodał Budzanowski.
PGNiG powołało spółkę Polskie LNG w 2007 roku w celu budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. W sierpniu 2008 roku rząd określił projekt jako strategiczny i zdecydował o objęciu udziałów w Polskim LNG przez należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Gaz-System. Pod koniec listopada 2008 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło decyzję o sprzedaży Gaz-Systemowi 100 proc. udziałów w spółce Polskie LNG za 52 mln zł.
Powstanie terminalu LNG ma pozwolić na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.
pap, keb