Royal Bank of Scotland przewiduje rekordowe straty
Potencjalna strata 28 mld funtów jest największą w historii brytyjskich korporacji; konsekwencją może być nieomal pełna nacjonalizacja banku.
Według doniesień prasowych działający od 281 lat bank stracił ok. 1 mld funtów na pożyczce w wys. 2,5 mld funtów, którą holenderski bank ABN Amro udzielił rosyjskiemu oligarsze Leonardowi Bławatnikowi, właścicielowi firmy chemicznej LyondellBasell.
RBS "odziedziczył" część długu Bławatnika na skutek przejęcia niektórych operacji bankowych ABN Amro w 2007 roku.
Brytyjski bank stał na czele konsorcjum (wraz z Santanderem i Fortisem), które przejęło ABN Amro. Transakcja ta, zrealizowana w okresie wygórowanej wyceny aktywów spółek bankowych, uważana jest obecnie za przejaw "wybujałego ego" zdyskredytowanego prezesa RBS sir Freda Goodwina i wielki błąd banku.
RBS ostrzegł, że nie może wykluczać dalszych złych wiadomości. Nowy prezes tego banku Stephen Hester powiedział, że "dla RBS nadszedł czas przyznania się do błędów popełnionych w latach boomu".
RBS uzyskał wcześniej 20 mld funtów w ramach rządowego planu rekapitalizacji sektora bankowego. W czasie weekendu porozumiał się z ministerstwem finansóww sprawie zamiany preferencyjnych akcji na zwykłe. Oznacza to, że udział skarbu państwa wzrósł do ok. 70 proc., ale bank zaoszczędzi ok. 600 mln funtów rocznie na wypłacie dywidendy.
Akcje RBS notowane na londyńskim parkiecie straciły w poniedziałek rano 25 proc., spadając do poziomu 26 pensów. W skład RBS wchodzą również banki NatWest, Ulster oraz Coutts.
ND, PAP