Apel o makulaturę
"Z wielu stron Polski do Klubu Gaja napływają informacje w sprawie makulatury, którą przestają przyjmować punkty zbiórki surowców wtórnych lub robią to, po znacznie niższej cenie niż dotąd. Wysłaliśmy w tej sprawie list do premiera oczekując odpowiedzi i konkretnych działań - powiedział Bożek.
Klub Gaja w liście do premiera przytoczył informacje z dokumentu pod nazwą Polityka Ekologiczna Państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do roku 2016. Wynika z niego, że postępy w racjonalizacji gospodarki odpadami w ostatnich 18 latach są bardzo powolne i niezadowalające.
"W gospodarce odpadami komunalnymi nie został stworzony dotąd skuteczny mechanizm dla segregacji i odzysku większości odpadów. W 2006 roku zebranych zostało 9,9 milionów ton odpadów komunalnych, w tym 9,5 milionów ton stanowiły odpady zmieszane. Tylko 0,4 miliona ton segregują mieszkańcy u siebie w domach. Z zebranych odpadów zaledwie 0,35 miliona ton wyselekcjonowanych zostało w zakładach mechaniczno-biologicznego ich przetwarzania, a reszta - ponad 9 milionów ton - została złożona na składowiskach. Dane te świadczą o całkowitej nieskuteczności dotychczasowych metod organizacyjnych i technicznych w zbieraniu i odzysku odpadów komunalnych. System obecny wymaga więc szybkiej i radykalnej reformy" - cytują dokument ekolodzy. á
Zdaniem Bożka, gwarancją skutecznych reform są zmiany społeczne. "Jak mamy ich oczekiwać, jeśli ogranicza się szanse angażowania w najprostsze programy edukacji ekologicznej?" - pyta.
Klub Gaja jest jedną z najbardziej znanych organizacji ekologicznych w Polsce. Od kilku lat realizuje program "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". "Spotyka się on z bardzo dużym zainteresowaniem placówek edukacyjnych, a ostatnio także firm. Dzięki pieniądzom ze sprzedaży makulatury do tej pory udało się ocalić 30 koni. Kilka z nich służy teraz dzieciom niepełnosprawnym w hipoterapii" - powiedział Bożek.
"Zbieraj makulaturę, ratuj konie" to inicjatywa, która łączy w sobie kilka elementów takich jak: szacunek dla środowiska, zainteresowanie odzyskiwaniem surowców wtórnych, rozbudzanie wrażliwości na los cierpiących zwierząt, a przede wszystkim pomoc dzieciom.
pap, keb
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!