Europejskie linie lotnicze chcą unijnej pomocy
"Europejska branża lotnicza stoi obecnie w obliczu wyjątkowo ciężkich wstrząsów finansowych i recesji gospodarczej. W obecnej sytuacji istnieje pilna potrzeba opracowania programu pomocy Unii Europejskiej dla europejskich przewoźników" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor generalny AEA Urlich Schulte-Strathaus.
Jednym z najpilniejszych działań, jakie instytucje europejskie powinny podjąć w czasie kryzysu jest - zdaniem szefa AEA - zamrożenie kosztów usług lotniczych. Chodzi m.in. o utrzymanie na dotychczasowym poziomie opłat lotniskowych, opłat za usługi kontroli lotów oraz za środki bezpieczeństwa na lotniskach.
Poinformował, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele stowarzyszenia mają się spotkać z Komisją Europejską, aby rozmawiać na temat działań zaradczych w czasie kryzysu.
"Chcemy jednym głosem przedstawić KE nasze stanowisko, stąd moje dzisiejsze spotkanie z prezesem PLL LOT Dariuszem Nowakiem. Jest to jedno z wielu spotkań, jakie odbywam na ten temat z władzami linii lotniczych" - podkreślił.
Z szacunków AEA wynika, że straty, jakie poniosą linie lotnicze w br., mogą wynosić od 1,5 do 2,5 mld euro. Kryzys spowodował, że większość linii już zrezygnowała z wielu połączeń lotniczych, zamieniła na niektórych trasach większe samoloty na mniejsze, a wiele maszyn stoi w hangarach - mówił Schulte-Strathaus.
"Trudno jest przygotować prognozy na 2009 rok czy też na 2010 rok. W tej chwili szacujemy zerowy wzrost" - dodał.
AEA powstała w 1952 r. W jej skład wchodzi 34 dużych linii lotniczych, m.in. British Airways, Lufthansa, KLM, SAS, Swiss, Air France. Polski przewoźnik należy do AEA od 2002 r.
ND, PAP
Jak się wzbogacić podczas kryzysu? Czytaj na Infotuba.pl