Gazprom wstrzymuje dodatkowe dostawy
Braki wynikają z nierealizowania kontraktu na dostawy gazu przez spółkę RosUkrEnergo (RUE). RUE dostarczała do Polski od 2006 roku 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Kontrakt obowiązuje do końca tego roku, jednak od stycznia spółka nie przesyła gazu do Polski. Od początku lutego brakujące dostawy były częściowo uzupełniane przez Gazprom Export.
"Od 1 marca 2009 roku nie są realizowane dodatkowe (uzupełniające - PAP) dostawy gazu ziemnego w wysokości ok. 5 mln m3 na dobę przez punkt zdawczo-odbiorczy w Drozdowiczach na granicy polsko- ukraińskiej" - poinformował w poniedziałkowym komunikacie zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
"Dostawy gazu ziemnego z kierunku wschodniego realizowane są na poziomie ok. 78 proc. w stosunku do pierwotnie planowanych ilości (...) Brakujące ilości gazu są uzupełniane z podziemnych magazynów gazu, co pozwala na pełne pokrycie zapotrzebowania odbiorców PGNiG- u na gaz ziemny" - czytamy dalej.
"Uzupełniające dostawy miały charakter czasowy, od początku było to jasne w ustaleniach z Gazpromem Export" - wyjaśniła PAP Zakrzewska. Poinformowała jednocześnie, że "PGNiG rozmawia z różnymi firmami, które mogą dostarczyć brakujący gaz i pokryć lukę wynikającą z nierealizowanego przez RUE kontraktu". Nie chciała jednak wyjawić, jakie to firmy.
Na początku lutego Gazprom zadeklarował gotowość do zwiększenia dostaw gazu do Polski o ilości zakontraktowane z RUE, jeśli zostanie podpisany stosowny aneks do umowy jamalskiej, a Polska wystąpi z wnioskiem o rozpoczęcie negocjacji międzyrządowych w tej sprawie.
Długookresowej umowie jamalskiej towarzyszy bowiem porozumienie międzyrządowe. Kontrakt obowiązuje do 2022 roku, w ubiegłym roku na jego podstawie wpłynęło do Polski ponad 6,5 mld m sześc. gazu.
Na początku lutego wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował, że jego resort wystąpił do rządu o zaakceptowanie instrukcji i strategii negocjacyjnej ze stroną rosyjską w sprawie dodatkowych ilości gazu. Instrukcja czeka na akceptację rządu. Posiedzenie polsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej jest planowane na 10-11 marca. W jego trakcie ma być omawiana m.in kwestia dostaw gazu do Polski.
pap, keb