Gomułka:Polska szuka pieniędzy gdzie się tylko da
Według niego, dobre obyczaje biznesowe nakazują wypłatę dywidendy właścicielowi. Dodał nawet, że zarząd, który dywidendy nie wypłaca musi się liczyć z odwołaniem. Zastrzegł jednak, że zwykle właściciel wypłaca około 20 proc. zysków. "Tylko w przypadku, gdy zarząd nie ma pomysłu co zrobić z zarobkiem spółki, może go podzielić między akcjonariuszy" - podkreślił Gomułka.
Tymczasem jeśli chodzi o PKO BP, miałby to być prawie cały zysk, a KGHM - prawie 80 proc. W ocenie byłego wiceministra taka decyzja w odniesieniu do banku jest "niewskazana", bo w kryzysie te pieniądze potrzebne mu są na kredyty. Gomułka uważa, że zarząd PKO BP wystąpił w "niewłaściwej" dla siebie roli - zamiast myśleć o długookresowym interesie spółki, wystąpił w charakterze rzecznika interesów skarbu państwa.
Gomułka usprawiedliwia jednak presję resortu skarbu na spółki nadzwyczajną sytuacją budżetu państwa. "Rząd wszędzie szuka pieniędzy, gdyż bardzo mu zależy, aby ograniczyć skalę tegorocznego deficytu" - powiedział. "To jest zrozumiałe, chociaż taka polityka nie jest godna pochwały" - dodał.