Polska gospodarka bardziej konkurencyjna
Polska liderem regionu
Autorzy raportu podkreślają, że prowadzona polityka finansowa i monetarna oraz regulacje finansowe zapewniły Polsce pozycję jednego z najbardziej stabilnych ekonomicznie państw w regionie. Jednak pod względem stabilności ekonomicznej Polska zajęła dopiero 74. pozycję. Wśród krajów UE Polska wyprzedziła 8 unijnych państw, w tym Włochy, Węgry i Grecję.
Infrastruktura gorsza niż w Zimbabwe
Najgorzej oceniana jest jakość polskiej infrastruktury, gdzie sklasyfikowano nas na 103. pozycji - tuż przed Albanią, Libią i Wenezuelą, ale za Ekwadorem, Bułgarią i Zimbabwe. - Z raportu wynika też, że ani innowacyjność, ani dojrzałość biznesowa nie są naszymi mocnymi stronami. W obu dziedzinach jesteśmy światowymi przeciętniakami - powiedział Tomczak.
USA w odwrocieZ wyników najnowszego rankingu na pewno nie cieszą się Amerykanie. USA utraciły bowiem pozycję lidera na rzecz Szwajcarii. Według autorów raportu globalny kryzys na tyle mocno osłabił kondycję największej gospodarki świata, że pod względem stabilności makroekonomicznej sklasyfikowano ten kraj dopiero na 93. pozycji. Szwajcaria została pochwalona za stabilną sytuację gospodarczą, innowacyjność oraz dojrzałość biznesową.
Raport Globalnej Konkurencyjności przygotowano na podstawie danych makroekonomicznych, opinii ekonomistów i ankiety przeprowadzonej w tym roku przez WEF i lokalnych partnerów wśród 13 tys. menedżerów w 133 krajach. Badanie pozwoliło określić czynniki mające kluczowy wpływ na klimat biznesowy i wyodrębnić mocne i słabe strony poszczególnych gospodarek.
PAP, arb