Turcja zmienia się w korytarz energetyczny
Dodano:
Włochy, Rosja i Turcja podpisały porozumienie o budowie ropociągu łączącego tureckie porty Samsun nad Morzem Czarnym i Ceyhan nad Morzem Śródziemnym - poinformował włoski koncern naftowy Eni. W oświadczeniu wydanym przez włoską firmę napisano, iż ropociąg Samsun-Ceyhan "uwypukla wspólne dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego".
Rurociąg zostanie wybudowany przez Eni i turecką Calik Enerji. Jego rurami ma płynąć rosyjska i kazachska ropa naftowa. Będzie to alternatywna droga dla transportu ropy, który obecnie odbywa się głównie tankowcami przez cieśninę Bosfor. Rurociąg jest też częścią projektu przewidującego przekształcenie Turcji w światowy korytarz energetyczny. Eni i Calik Enerji podpisały również memorandum dotyczące porozumienia z Transnieftem i Rosnieftem, dotyczące udziału w projekcie obu rosyjskich firm.
Porozumienie o budowie ropociągu zostało podpisane przez rosyjskiego wiceministra Igora Sieczina i ministra energetyki Siergieja Szmatkę, tureckiego ministra energetyki Tanera Yildiza oraz włoskiego ministra rozwoju gospodarczego Claudio Scajolę.
PAP, arb