7,5 mln euro zostało do podziału dla byłych producentów buraków
Krajowy Program Restrukturyzacji powstał po przekształceniach w polskim przemyśle cukrowniczym, które wymusiła unijna reforma rynku cukru. W ich wyniku cukrownie zrezygnowały z kwoty produkcyjnej w wysokości 366,8 tys. ton, otrzymując w zamian odszkodowanie ze specjalnie utworzonego w UE funduszu rekompensacyjnego.
W związku z ograniczeniem produkcji cukru, likwidacji uległy też plantacje buraków cukrowych. Unia przyznała Polsce z tego tytułu ponad 34 mln euro. Krajowy Program Restrukturyzacji ma sfinansować w gminach objętych restrukturyzacją sektora cukrowniczego alternatywne rozwiązania. Chodzi o to, by gospodarstwa, które musiały zrezygnować z uprawy buraka, mogły przestawić się na inną produkcję.
Agencja wspiera zarówno przetwórstwo produkcji rolnej i leśnej na cele energetyczne, jak i modernizację gospodarstw rolnych. Rolnicy mogą kupować maszyny i urządzenia do produkcji rolnej - agencja zwraca plantatorowi 40 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu. Na ten cel przeznaczono ponad 10 mln euro.
Producenci energii z produktów rolnych otrzymują zwrot 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. O takie pieniądze mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w regionach objętych restrukturyzacją sektora cukrowniczego. W tym przypadku pula środków wynosiła 24 mln euro.pap, ps