"Darmowy internet jak czysta woda i powietrze"
Dodał, że ważne jest, aby miejsce zamieszkania dawało atrakcyjne możliwości "takiej mobilizacji ducha" do wymyślania najlepszych rozwiązań. Tu wicepremier przywołał Podkarpacie, gdzie "powstaje Dolina Lotnicza i prezes WSK PLZ-Rzeszów Marek Darecki pokazywał na jednej z prezentacji m.in. silniki odrzutowe do najnowszych transatlantyckich samolotów pasażerskich". Pawlak ocenił, że tego typu przykłady powinny zachęcać, aby w każdym regionie tworzyć takie warunki, które będą sprzyjały rozwojowi różnego rodzaju specyficznych dla danego regionu przedsięwzięć. - Obok tych mechanizmów wsparcia przez samorząd warto też wymienić potrzebę większego zaangażowania się w projekty typu partnerstwo publiczno-prywatne - mówiła Pawlak.
Przypomniał, że została przyjęta przez rząd ustawa, która zmienia charakter gospodarowania odpadami. - Gospodarzem odpadów będą samorządy, czyli nie będzie takiej sytuacji, że na jednej ulicy będzie trzy czy więcej firm zbierających odpady, tylko to gmina będzie optymalizowała, żeby były niższe koszty i lepsze wykorzystanie odpadów - mówił wicepremier. Podobne mechanizmy - mówił Pawlak - będą wykorzystywane w ochronie zdrowia. - Wprowadzane są mechanizmy dobrowolnego przekształcania zakładów opieki zdrowotnej, to pewnie pojawią się też potrzeby takiego powiązania działań samorządu z sektorem prywatnym - mówił wicepremier.
Pawlak mówił też o "darmowym internecie", który jest jednym z "czynników cywilizacyjnych" i staje się równie ważny jak "czysta woda i powietrze". - Dostęp do internetu powinien być traktowany z punktu widzenia samorządu jak element klimatu miejscowości - mówił wicepremier. Dodał, że samorząd może tworzyć klimat do większej przedsiębiorczości w regionie. - Dolny Śląsk ma takie potencjalne możliwości rozwoju i trzeba to wykorzystać, bo sąsiedztwo Niemiec i Czech daje możliwości nie tylko w skali regionalnej, polskiej ale i z punktu widzenia Europy - mówił Pawlak.
zew, PAP